Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Lukašenko oznámil zastavenie účasti Bieloruska na na Zmluve o konvenčných ozbrojených silách v Európe. Rozšíri tým krajina svoju armádu?

Parlamentu už predložil návrh zákona pozastavujúci danú dohodu.

5.4.2024 (SITA.sk) – Bieloruský prezident Alexander Lukašenko oznámil, že zastaví účasť jeho krajiny na Zmluve o konvenčných ozbrojených silách v Európe.

Parlamentu, ktorý je pod jeho kontrolou, už predložil návrh zákona pozastavujúci danú dohodu.

Rusko odstúpilo vlani

Zmluva o konvenčných ozbrojených silách v Európe z roku 1990, ktorá bolo svojho času kľúčovou bezpečnostnou doktrínou, stanovila limity pre rozmiestnenie vojenského vybavenia v Európe s cieľom deeskalovať potenciálne konflikty medzi Východom a Západom.

Rusko vlani od zmluvy formálne odstúpilo a po ňom svoju účasť pozastavili aj krajiny Severoatlantickej aliancie (NATO), ktoré boli stranami zmluvy.

Vysielanie signálov

Odstúpením od zmluvy by Bielorusko mohlo rozšíriť svoju armádu.

„Pozastavenie účasti Bieloruska na Zmluve o konvenčných ozbrojených silách v Európe ovplyvňuje rovnováhu síl a bezpečnosti v celom euroatlantickom regióne a vysiela signál západným krajinám, že Minsk má v úmysle stať sa aktívnym vojenským hráčom v regióne,“ vyjadril sa pre agentúru AP bieloruský vojenský analytik Alexander Alesin.

V Bielorusku sú nasadené ruské taktické jadrové zbrane, rakety a vojaci. Rusko svojho suseda využilo aj ako jeden z východiskových bodov na vyslanie jednotiek na Ukrajinu. Bieloruské sily sa však na vojne na Ukrajine nezúčastňujú.

Viac k témam: Kontrola, ozbrojené sily, Zbrane
Zdroj: SITA.sk – Lukašenko oznámil zastavenie účasti Bieloruska na na Zmluve o konvenčných ozbrojených silách v Európe. Rozšíri tým krajina svoju armádu? © SITA Všetky práva vyhradené.

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií