fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Macron chce nájsť „spoločnú cestu“ k mieru na Ukrajine, zmenu v postoji Číny však neočakáva

Emmanuel Macron počas stretnutia s čínskym premiérom Li Čchiangom skonštatoval, že by chcel hovoriť o „Ukrajine, ale aj o všetkých veľkých konfliktoch a zložitých situáciách vo svete“.

Máte tip? napíšte nám mailom

6.4.2023 (SITA.sk) – Francúzsky prezident Emmanuel Macron by chcel počas stretnutia s čínskym prezidentom Si Ťin-pchingom nájsť „spoločnú cestu“ k mieru na Ukrajine. Vyjadril sa tak vo štvrtok počas svojej návštevy Číny.

Macron neočakáva významnú zmenu

Francúzski predstavitelia sa predtým vyjadrili, že Macron má v pláne vyzvať Siho, aby Peking využil svoj vplyv na ruského vodcu Vladimira Putina s cieľom podporiť mier na Ukrajine, no neočakáva významnú zmenu v postoji Číny.

Si a Putin vyhlásili pred februárovým útokom Moskvy na Ukrajinu, že medzi ich vládami je „priateľstvo bez obmedzení“. Peking následne odmietol kritizovať Kremeľ a snaží sa tváriť neutrálne, vyzýva na mierové rokovania a prímerie.

„Široký konsenzus“

Macron počas stretnutia s čínskym premiérom Li Čchiangom skonštatoval, že by chcel hovoriť o „Ukrajine, ale aj o všetkých veľkých konfliktoch a zložitých situáciách vo svete“.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Podľa Liho je medzi Macronom a Sim pravdepodobne „široký konsenzus“, ale nenaznačil, či by Peking mohol byť ochotný lobovať v Moskve za mier. Stretnutie „vyšle pozitívne signály o spoločnom úsilí Číny, Francúzska a Európy o zachovanie svetového mieru a stability“, vyjadril sa.

Prečítajte si tiež:
Zbabelá túžba Putina po pôde a moci zlyhá, no láska ukrajinského ľudu zvíťazí. Vo vojne ide o slobodu, zdôraznil Biden

Macron je v Číne spolu s predsedníčkou Európskej komisie Ursulou von der Leyen.

Viac k témam: Čínska vláda, Čínsky prezident, Francúzsky prezident, návšteva prezidenta, rusko-ukrajinský konflikt, vojenská invázia
Zdroj: SITA.sk – Macron chce nájsť „spoločnú cestu“ k mieru na Ukrajine, zmenu v postoji Číny však neočakáva © SITA Všetky práva vyhradené.

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií