fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Maďarský minister zahraničia Szijjártó pricestoval do Bieloruska, opozičná líderka Cichanovská jeho návštevu odsúdila

Szijjártó cestoval do Bieloruska v čase, keď sa očakáva, že EÚ zváži nový balík sankcií voči Bielorusku.

Máte tip? napíšte nám mailom

13.2.2023 (SITA.sk) – Maďarský minister zahraničia Péter Szijjártó v pondelok navštívil Bielorusko. Je prvý vysokopostavený predstaviteľ z členského štátu Európskej únie (EÚ), ktorý navštívil krajinu odvtedy, čo bieloruský režim v roku 2020 spustil tvrdý záťah na opozíciu.

Líderka bieloruskej opozície Sviatlana Cichanovská, ktorá v roku 2020 kandidovala proti prezidentovi Alexandrovi Lukašenkovi a po voľbách odišla do exilu, odsúdila Szijjártóovu návštevu.

Stíhanie opozície a ruské cvičenia

„V čase, keď súdia laureáta Nobelovej ceny, sú mučení novinári, ruskí vojaci sa cvičia pred bojom na Ukrajine, sú takéto akcie neprijateľné,“ vyhlásila.

Odkazovala na držiteľa prestížnej ceny a ľudskoprávneho aktivistu Alesa Bjaljackého, ktorého s ďalšími dvoma kolegami súdia údajne za daňové úniky, pašovanie a financovanie aktivít, ktoré narúšajú verejný poriadok. V prípade odsúdenia mu hrozí 12 rokov väzenia.

Sankcie voči Bielorusku

Szijjártó cestoval do Bieloruska v čase, keď sa očakáva, že EÚ zváži nový balík sankcií voči Bielorusku.

Únia uvalila na Bielorusko sériu sankcií za represie po masových protestoch proti prezidentským voľbám v roku 2020, ktoré sa všeobecne považujú za zmanipulované, ako aj za to, že Bielorusko počas vojny na Ukrajine hostí ruské jednotky.

Prečítajte si tiež:
Nad Atlantikom sa sformovala tropická búrka Fiona, platí výstraha pre viacero ostrovov v Karibiku

Viac k témam: Sankcie proti Bielorusku, Zahraničná cesta
Zdroj: SITA.sk – Maďarský minister zahraničia Szijjártó pricestoval do Bieloruska, opozičná líderka Cichanovská jeho návštevu odsúdila © SITA Všetky práva vyhradené.

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií