Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Slovenskí rekordéri, pamätníci či kanadskí tréneri: Čo ste o našej reprezentácii možno (ne)vedeli?

Keď sa Majstrovstvá sveta v hokeji po prvý raz konali na Slovensku, bol to historický ročník. V tohtoročnom výbere je aj jeden pamätník zlatej medaily spred sedemnástich rokov. Čo ste ešte možno o svetovom šampionáte a slovenskom výbere nevedeli?

Svetový šampionát v hokeji tento rok po druhý raz v histórii hostí Slovensko. Dejiskami sú najväčšie mestá Bratislava a Košice. Podobne tomu bolo aj pred ôsmimi rokmi. V tíme je dodnes niekoľko pamätníkov veľkých triumfov. Najúspešnejší z nich pôsobí v realizačnom tíme.

Majstrovstvá sveta na Slovensku uzavreli jednu éru

Keď boli MS v hokeji v Bratislave a Košiciach v roku 2011, išlo o historický ročník. Bolo to naposledy, čo sa majstrovstvá sveta konali vo formáte štyroch štvorčlenných skupín. Podobne, ako to dnes môžeme vidieť na olympijských hrách. Posledný tím z každej skupiny potom šiel bojovať o záchranu, ostatní hrali zas skupinu o štvrťfinále. Ako sa však organizátori neraz vyjadrili, v tomto formáte sa pomerne ťažko predávali lístky, keďže nikto do poslednej chvíle nevedel, s kým a kedy bude hrať.

Od sezóny 2012 sa tak celý systém zjednodušil. Šestnásť účastníkov sa rozdelilo do dvoch skupín. Najslabší z každej opustil elitnú kategóriu. Štyria najlepší zas postupujú do štvrťfinále a pre mužstvá na 5. až 7. mieste sa šampionát skončí. Zmena si hneď získala priazeň fanúšikov a priniesla úspech aj slovenským hokejistom. Hneď v premiérovej sezóne si odniesli striebro a o rok neskôr postúpili do štvrťfinále.

Absolútny slovenský rekordér

O tom, kto je najlepším slovenským hokejistom v histórii, sa neraz vedú spory. Čo sa však týka reprezentačnej úrovne, je takmer nesporné, že je ním Miroslav Šatan. Súčasný generálny manažér reprezentácie drží rekordy, ktoré zrejme tak skoro nik neprekoná.

S 86 gólmi je najlepším reprezentačným strelcom v histórii. Celkovo si v národnom drese pripísal 162 bodov, čo z neho opäť robí najúspešnejšieho Slováka. Jediná štatistika, v ktorej je až na druhom mieste, je počet štartov za národné mužstvo. So 183 zápasmi je na druhom mieste za 192-násobným účastníkom Dominikom Graňákom.

Avšak Šatan odohral značnú časť kariéry v zámorskej NHL, ktorá nepustí hráčov na prípravné zápasy a vyraďovacie boje trvajú aj v čase majstrovstiev sveta. Graňák hrá v európskych súťažiach, ktoré sa prispôsobujú a skončia ešte pred majstrovstvami.

Populárny „Šarky“ je taktiež jediným reprezentantom, ktorý má v zbierke všetky medaile z Majstrovstiev sveta. Bol pri zlate z roku 2002, striebrach 2000 a 2012 aj pri bronzovom úspechu z roku 2003. Okrem sezóny 2012 bol dokonca v pozícii kapitána. Aj v tejto funkcii je najúspešnejším Slovákom. S „C“ na drese štartoval na desiatich podujatiach, na druhom mieste sú Zdenovia Chára a Cíger so štyrmi takýmito poctami.

Na Slovensku s kanadskými trénermi

Tento rok sú majstrovstvá na Slovensku po druhý raz. Ako sme vyššie spomínali, prvý ročník sa konal v roku 2011. Zhodou okolností na oboch Majstrovstvách sveta v hokeji stál na trénerskej pozícii kanadský tréner. Pred ôsmimi rokmi to bol Glen Hanlon, teraz je to Craig Ramsay. Okrem nich bol z cudzincov pri národnom výbere ešte aj Čech Vladimír Vůjtek. Ten je najúspešnejším zahraničným trénerom, keďže doviedol v roku 2012 Slovákov k strieborným medailám.

„Zlatí chlapci“ v súčasnom výbere

Väčšina hráčov z najúspešnejšej hokejovej éry Slovenka už dnes je v športovom dôchodku. Jedným z mála, ktorý stále hrá na najvyššej úrovni, je Ladislav Nagy. Majster sveta z roku 2002 a bronzový medailista zo sezóny 2003 je jediným hrajúcim pamätníkom týchto úspechov Slovenka zo začiatku milénia v súčasnom výbere.

Z pozícií v realizačnom tíme si však úspechy pamätajú Miroslav Šatan (generálny manažér), Michal Handzuš (asistent trénera), Ján Lašák (tréner brankárov). Strieborný rok 2012 si zas pamätajú traja hráči vo výbere: Libor Hudáček, Tomáš Tatar a Andrej Sekera.

Najstarší a najmladší

Pamätník zlatého úspechu z roku 2002 Ladislav Nagy je dnes najstarším členom reprezentačného mužstva. Narodil sa 1. júna 1979, zatiaľ čo najmladší hráči tímu sú Adam Líška (14. október 1999) a o niekoľko dní starší Martin Fehérváry (6. október 1999). Medzi najmladšími členmi výberu a najstarším účastníkom je tak vekový rozdiel bezmála dvadsať rokov.

Tu si tiež môžete vyskúšať kvíz, či patríte ku skutočným hokejovým fanúšikom.

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií