Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Slovenskí rekordéri, pamätníci či kanadskí tréneri: Čo ste o našej reprezentácii možno (ne)vedeli?

Keď sa Majstrovstvá sveta v hokeji po prvý raz konali na Slovensku, bol to historický ročník. V tohtoročnom výbere je aj jeden pamätník zlatej medaily spred sedemnástich rokov. Čo ste ešte možno o svetovom šampionáte a slovenskom výbere nevedeli?

Pokračovanie pod reklamou

Svetový šampionát v hokeji tento rok po druhý raz v histórii hostí Slovensko. Dejiskami sú najväčšie mestá Bratislava a Košice. Podobne tomu bolo aj pred ôsmimi rokmi. V tíme je dodnes niekoľko pamätníkov veľkých triumfov. Najúspešnejší z nich pôsobí v realizačnom tíme.

Majstrovstvá sveta na Slovensku uzavreli jednu éru

Keď boli MS v hokeji v Bratislave a Košiciach v roku 2011, išlo o historický ročník. Bolo to naposledy, čo sa majstrovstvá sveta konali vo formáte štyroch štvorčlenných skupín. Podobne, ako to dnes môžeme vidieť na olympijských hrách. Posledný tím z každej skupiny potom šiel bojovať o záchranu, ostatní hrali zas skupinu o štvrťfinále. Ako sa však organizátori neraz vyjadrili, v tomto formáte sa pomerne ťažko predávali lístky, keďže nikto do poslednej chvíle nevedel, s kým a kedy bude hrať.

Od sezóny 2012 sa tak celý systém zjednodušil. Šestnásť účastníkov sa rozdelilo do dvoch skupín. Najslabší z každej opustil elitnú kategóriu. Štyria najlepší zas postupujú do štvrťfinále a pre mužstvá na 5. až 7. mieste sa šampionát skončí. Zmena si hneď získala priazeň fanúšikov a priniesla úspech aj slovenským hokejistom. Hneď v premiérovej sezóne si odniesli striebro a o rok neskôr postúpili do štvrťfinále.

Absolútny slovenský rekordér

O tom, kto je najlepším slovenským hokejistom v histórii, sa neraz vedú spory. Čo sa však týka reprezentačnej úrovne, je takmer nesporné, že je ním Miroslav Šatan. Súčasný generálny manažér reprezentácie drží rekordy, ktoré zrejme tak skoro nik neprekoná.

S 86 gólmi je najlepším reprezentačným strelcom v histórii. Celkovo si v národnom drese pripísal 162 bodov, čo z neho opäť robí najúspešnejšieho Slováka. Jediná štatistika, v ktorej je až na druhom mieste, je počet štartov za národné mužstvo. So 183 zápasmi je na druhom mieste za 192-násobným účastníkom Dominikom Graňákom.

Avšak Šatan odohral značnú časť kariéry v zámorskej NHL, ktorá nepustí hráčov na prípravné zápasy a vyraďovacie boje trvajú aj v čase majstrovstiev sveta. Graňák hrá v európskych súťažiach, ktoré sa prispôsobujú a skončia ešte pred majstrovstvami.

Populárny “Šarky” je taktiež jediným reprezentantom, ktorý má v zbierke všetky medaile z Majstrovstiev sveta. Bol pri zlate z roku 2002, striebrach 2000 a 2012 aj pri bronzovom úspechu z roku 2003. Okrem sezóny 2012 bol dokonca v pozícii kapitána. Aj v tejto funkcii je najúspešnejším Slovákom. S “C” na drese štartoval na desiatich podujatiach, na druhom mieste sú Zdenovia Chára a Cíger so štyrmi takýmito poctami.

Na Slovensku s kanadskými trénermi

Tento rok sú majstrovstvá na Slovensku po druhý raz. Ako sme vyššie spomínali, prvý ročník sa konal v roku 2011. Zhodou okolností na oboch Majstrovstvách sveta v hokeji stál na trénerskej pozícii kanadský tréner. Pred ôsmimi rokmi to bol Glen Hanlon, teraz je to Craig Ramsay. Okrem nich bol z cudzincov pri národnom výbere ešte aj Čech Vladimír Vůjtek. Ten je najúspešnejším zahraničným trénerom, keďže doviedol v roku 2012 Slovákov k strieborným medailám.

„Zlatí chlapci” v súčasnom výbere

Väčšina hráčov z najúspešnejšej hokejovej éry Slovenka už dnes je v športovom dôchodku. Jedným z mála, ktorý stále hrá na najvyššej úrovni, je Ladislav Nagy. Majster sveta z roku 2002 a bronzový medailista zo sezóny 2003 je jediným hrajúcim pamätníkom týchto úspechov Slovenka zo začiatku milénia v súčasnom výbere.

Pokračovanie pod reklamou

Z pozícií v realizačnom tíme si však úspechy pamätajú Miroslav Šatan (generálny manažér), Michal Handzuš (asistent trénera), Ján Lašák (tréner brankárov). Strieborný rok 2012 si zas pamätajú traja hráči vo výbere: Libor Hudáček, Tomáš Tatar a Andrej Sekera.

Najstarší a najmladší

Pamätník zlatého úspechu z roku 2002 Ladislav Nagy je dnes najstarším členom reprezentačného mužstva. Narodil sa 1. júna 1979, zatiaľ čo najmladší hráči tímu sú Adam Líška (14. október 1999) a o niekoľko dní starší Martin Fehérváry (6. október 1999). Medzi najmladšími členmi výberu a najstarším účastníkom je tak vekový rozdiel bezmála dvadsať rokov.

Tu si tiež môžete vyskúšať kvíz, či patríte ku skutočným hokejovým fanúšikom.

reklama

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií