fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Hrali ako o život, no končia už v základnej časti. Sú tohtoročné výkony hokejistov prísľubom na lepšie časy?

Majstrovstvá sveta sa pre našu reprezentáciu definitívne skončili. Dobré výkony viacerým dávali nádej, že Slovensko bude po dlhých rokoch opäť siahať na vyššie priečky. Takmer v každom zápase sme spravili rovnakú chybu.

Slovenská hokejová reprezentácia ukončila svoju účasť na 2019 IIHF majstrovstvách sveta v ľadovom hokeji posledným zápasom s Dánskom. Ten vyhrali po predĺžení, v nájazdoch o našom víťazstve rozhodol Ladislav Nagy.

Práve on v spomínanom zápase slovenskú reprezentáciu viedol s kapitánskym “céčkom”. Ešte zvláštnejšiu príchuť má tento víťazný gól preto, lebo košický rodák sa lúčil s kariérou profesionála. Za reprezentáciu odohral 75 zápasov, v ktorých sa mu podarilo skórovať presne 26-krát.

Zdroj: Hokej-Pravda.sk

Pred začatím šampionátu, ktorý tento rok hostia mestá Bratislava a Košice, nikto nevedel, čo má od našej reprezentácie očakávať. Nedá sa tvrdiť, že sme odohrali úplne zlú prípravu, no výsledky mnohých fanúšikov veľmi nepotešili.

Porazili sme USA, potrápili nás Nemci

Viaceré mená v zostave však ukazovali, že máme tento rok naozaj kvalitný a mladý tím, ktorý túži na domácich majstrovstvách sveta uhrať slušný výsledok. To sa potvrdilo hneď v prvom zápase proti USA. V tom sme reprezentáciu spoza veľkej mláky deklasovali výsledkom 4:1. V tomto zápase sa, okrem iného, vynikajúcim výkonom blysol aj brankár Patrik Rybár. Slováci ukázali, že majú káder na to vyhrávať aj ťažšie zápasy.

Druhý zápas proti Fínsku sa pre nás začal vyvíjať podobne. Po Černákovej presnej strele otvoril skóre zápasu, a tak našich dostal do vedenia. Aj keď Fíni následne strelili dva góly, Slovensko vyrovnalo stav a do tretej tretiny oba tímy vstupovali s rovnakým počtom gólov.

Tu sa po prvýkrát objavila naša najväčšia chyba na celých tohtoročných MS. V tretej tretine naši hokejisti stratili sústredenosť a budúca jednotka draftu Kakko do našej siete strelil ďalšie dva góly.

Po dvoch zápasoch, v ktorých sme podali slušné výkony, na našu reprezentáciu čakala Kanada. Opäť perfektný úvod našich znamenal, že v prvej tretine sme viedli 2:0. Hektický zápas nakoniec priniesol až 11 gólov. Za vyrovnaného stavu 5:5 už vyzeralo, že zo zápasu proti ťažkému súperovi si odnesieme aspoň bod.

Slovenskí hokejisti však záver stretnutia opäť nezvládli a rozhodujúci gól strelila Kanada iba dve sekundy pred koncom riadneho hracieho času.

Nasledoval zápas s reprezentáciou Nemecka. Aj keď sme v zápase prehrávali, dvomi gólmi sme sa doň vrátili. Na ľade sme boli dominantnejším tímom, pokým neprišli zbytočné vylúčenia. Slováci ubránili aj hru v početnej nevýhode o dvoch hráčov, no v posledných dvoch minútach sa o slovo opäť prihlásili Nemci, a to hneď dvakrát. Pod našu prehru sa teda opäť podpísala nesústredenosť ku koncu stretnutia.

Na rad prišli zápasy, v ktorých sme už museli jednoznačne bodovať. Už po zápase s Nemcami sme vedeli, že aj v prípade všetkých troch výhier do ďalšej časti turnaja postúpiť nemusíme a spoliehať sa musíme aj na zápasy iných mužstiev. Prvé dva z troch zvyšných zápasov naši hokejisti ovládli dominantným spôsobom.

Francúzsko zdolali 6:3 a Veľkú Britániu dokonca 7:1. Nasledoval už spomínaný posledný zápas s Dánskom, ktorý však už o našom postupe rozhodnúť nemohol.

Máme z čoho čerpať

Výkony slovenskej reprezentácie, akú sme videli na 2019 IIHF majstrovstvách sveta v ľadovom hokeji, určite možno považovať za najlepšie za posledné roky. Nebyť chýb v závere stretnutí, je pravdepodobné, že Slovensko by vo vyraďovacej časti miesto malo. Našu reprezentáciu aktuálne vedie Craig Edward Ramsay. Skúsený Kanaďan niekoľko sezón trénoval dokonca tímy hrajúce najprestížnejšiu hokejovú ligu sveta, NHL.

Je len na našich mladších hráčov, čo si od tohto skúseného kormidelníka odnesú. Jeho robotu hodnotia viacerí odborníci veľmi pozitívne.