fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Majú iba 19 rokov a sú najmladšími miliardármi. Ich rodinu však sprevádza temná minulosť spojená s nacistami

Máte tip? napíšte nám mailom

Najmladší miliardári majú temnú rodinnú históriu.

sú najmladšími miliardármi na svete. Majú iba devätnásť rokov a každý z nich má na účte 1,8 miliardy dolárov. Celá ich rodina má na konte miliardy, ktoré im spravuje ich rodinná kancelária v Rakúsku. Za ich bohatstvom sa však ukrýva temná história.

Viktoria-Katharina Flick a Karl-Friedrich Flick
Zdroj: Toronto Sun

Starý otec najmladších miliardárov, Friedrich Flick, totiž vybudoval a zbohatol na základe toho, že v časoch druhej svetovej vojny vybudoval oceliarske impérium, v ktorom pracovali väzni z koncentračných táborov a vyrábali zbrane pre nacistov. Svoj majetok navyše rozširoval o podniky, ktoré boli odobraté Židom. Podľa historikov mohlo počas nacistickej éry kvôli jeho biznisu umrieť 40-tisíc robotníkov. Už v čase nacistického Nemecka bol z Flicka miliardár.

Friedrich Flick
Zdroj: Toronto Sun

Za toto svoje konanie bol Friedrich Flick odsúdený norimberským tribunálom a vo väzení strávil tri roky. Po prepustení z väzenia a musel vrátiť arizovaný majetok, ktorý bol odobratý Židom. Okrem toho predal aj svoje podniky a získané peniaze investoval do mnohých spoločností vrátane dnes už neexistujúcej automobilky Daimler-Benz AG, v ktorej sa stal časom najväčším akcionárom.

“Odhliadnuc od všetkých morálnych štandardov mal Friedich Flick geniálnu schopnosť. Stal sa najbohatším človekom Nemecka a to až dvakrát,” tvrdí Thomas Ramge, autor knihy The Flicks, ktorá zachytáva históriu tejto rodiny.

Prečítajte si tiež:
Prezidentka vymenovala vládu Matoviča

Niektoré bohaté nemecké obchodné rodiny, ktorých zisky do značnej miery pochádzali z arizácie a od nacistov, napríklad Quandts a Oetkers i niektorých členov Flickovcov, učinili isté formy reštitúcie, no samotný Friedrich Flick a jeho najmladší syn – Friedrich Karl Flick, ktorý sa stal nakoniec stal jediným vlastníkom konglomerátu, tak nikdy nespravili. “Friedrich Flick necítil právnu ani morálnu zodpovednosť platiť reštitúciu a jeho syn nemal intelektuálne ambície zaoberať sa zložitými nemeckými dejinami a ani dejinami jeho rodiny,” tvrdí Ramge.

Friedrich Karl Flick prevzal vedenie rodinných podnikov po smrti svojho otca v roku 1972, no o tri roky neskôr vyplatil ostatných troch spoluvlastníkov a stal sa tak jediným majiteľov celého konglomerátu. V osemdesiatych rokoch bol zapletený do politického škandálu, kvôli ktorému nakoniec musel rezignovať minister hospodárstva i nemecký kancelár. Jemu sa však nestalo nič, nakoľko odmietol sprístupniť výpisy z účtov a tak nebol obžalovaný. V roku 1987 však bol jeho najbližší spolupracovník odsúdený kvôli daňovým únikom.

V deväťdesiatych rokoch sa kontroverzný miliardár presťahoval do Rakúska, kde sa na hotelovej recepcii v jednom z lyžiarskych centier s recepčnou Ingrid, ktorá bola o 32 rokov mladšia. Tá sa neskôr stala jeho manželkou, s ktorou splodil dvojčatá – Viktoriu-Katharinu a Karla-Friedricha. Tí mali v čase jeho smrti v roku 2006, sedem rokov. Keď zomrel všetkým svojim deťom zanechal majetok v hodnote jednej miliardy. Okrem dvojičiek mal Friedrich Flick aj dve staršie dcéry z predchádzajúceho manželstva, ktoré taktiež zdelili každá po jednej miliarde.

Prečítajte si tiež:
DIY: Vyrobte svojej polovičke originálny valentínsky darček

Dvojčatá však nikdy neboli vychovávané nadštandardne a nežili príliš verejným životom. Ich matka, Ingrid sa pre média vyjadrila, že nikdy nedostavali vyššie vreckové než iné deti v ich veku. “Chcem, aby sa naučili zaobchádzať s peniazmi a poznali ich význam. Nechcem, aby sa líšili od svojich priateľov,” povedala v roku 2009 pre rakúske noviny Kronen Zeitung. Ingrid tiež v rozhovore pre nemecký časopis Bunte prezradila, že v čase dospievania zadržala svojej dcére kreditnú kartu. “Moje deti sa musia naučiť, že nie sú ničím iné a výnimočné len kvôli ich priezvisku,” vyjadrila sa.

Ingrid svoje deti nechala študovať na verejnej strednej škole na juhu Rakúska a o ich finančný majetok sa starajú traja manažéri s dlhoročnou praxou v oblasti správy majetku, investičného bankovníctva a právnych záležitosti.

 

 

Zdroj: Toronto SunTime

Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií