fbpx
Majú iba 19 rokov a sú najmladšími miliardármi. Ich rodinu však sprevádza temná minulosť spojená s nacistami

Majú iba 19 rokov a sú najmladšími miliardármi. Ich rodinu však sprevádza temná minulosť spojená s nacistami

Najmladší miliardári majú temnú rodinnú históriu.

sú najmladšími miliardármi na svete. Majú iba devätnásť rokov a každý z nich má na účte 1,8 miliardy dolárov. Celá ich rodina má na konte miliardy, ktoré im spravuje ich rodinná kancelária v Rakúsku. Za ich bohatstvom sa však ukrýva temná história.

Viktoria-Katharina Flick a Karl-Friedrich Flick
Zdroj: Toronto Sun

Starý otec najmladších miliardárov, Friedrich Flick, totiž vybudoval a zbohatol na základe toho, že v časoch druhej svetovej vojny vybudoval oceliarske impérium, v ktorom pracovali väzni z koncentračných táborov a vyrábali zbrane pre nacistov. Svoj majetok navyše rozširoval o podniky, ktoré boli odobraté Židom. Podľa historikov mohlo počas nacistickej éry kvôli jeho biznisu umrieť 40-tisíc robotníkov. Už v čase nacistického Nemecka bol z Flicka miliardár.

Friedrich Flick
Zdroj: Toronto Sun

Za toto svoje konanie bol Friedrich Flick odsúdený norimberským tribunálom a vo väzení strávil tri roky. Po prepustení z väzenia a musel vrátiť arizovaný majetok, ktorý bol odobratý Židom. Okrem toho predal aj svoje podniky a získané peniaze investoval do mnohých spoločností vrátane dnes už neexistujúcej automobilky Daimler-Benz AG, v ktorej sa stal časom najväčším akcionárom.

“Odhliadnuc od všetkých morálnych štandardov mal Friedich Flick geniálnu schopnosť. Stal sa najbohatším človekom Nemecka a to až dvakrát,” tvrdí Thomas Ramge, autor knihy The Flicks, ktorá zachytáva históriu tejto rodiny.

Niektoré bohaté nemecké obchodné rodiny, ktorých zisky do značnej miery pochádzali z arizácie a od nacistov, napríklad Quandts a Oetkers i niektorých členov Flickovcov, učinili isté formy reštitúcie, no samotný Friedrich Flick a jeho najmladší syn – Friedrich Karl Flick, ktorý sa stal nakoniec stal jediným vlastníkom konglomerátu, tak nikdy nespravili. “Friedrich Flick necítil právnu ani morálnu zodpovednosť platiť reštitúciu a jeho syn nemal intelektuálne ambície zaoberať sa zložitými nemeckými dejinami a ani dejinami jeho rodiny,” tvrdí Ramge.

Friedrich Karl Flick prevzal vedenie rodinných podnikov po smrti svojho otca v roku 1972, no o tri roky neskôr vyplatil ostatných troch spoluvlastníkov a stal sa tak jediným majiteľov celého konglomerátu. V osemdesiatych rokoch bol zapletený do politického škandálu, kvôli ktorému nakoniec musel rezignovať minister hospodárstva i nemecký kancelár. Jemu sa však nestalo nič, nakoľko odmietol sprístupniť výpisy z účtov a tak nebol obžalovaný. V roku 1987 však bol jeho najbližší spolupracovník odsúdený kvôli daňovým únikom.

PREČÍTAJTE SI TIEŽ  Toto je 5 tajomstiev šťastného manželstva: Stačí sa nimi riadiť a uvidíte pozitívne zmeny

V deväťdesiatych rokoch sa kontroverzný miliardár presťahoval do Rakúska, kde sa na hotelovej recepcii v jednom z lyžiarskych centier s recepčnou Ingrid, ktorá bola o 32 rokov mladšia. Tá sa neskôr stala jeho manželkou, s ktorou splodil dvojčatá – Viktoriu-Katharinu a Karla-Friedricha. Tí mali v čase jeho smrti v roku 2006, sedem rokov. Keď zomrel všetkým svojim deťom zanechal majetok v hodnote jednej miliardy. Okrem dvojičiek mal Friedrich Flick aj dve staršie dcéry z predchádzajúceho manželstva, ktoré taktiež zdelili každá po jednej miliarde.

Dvojčatá však nikdy neboli vychovávané nadštandardne a nežili príliš verejným životom. Ich matka, Ingrid sa pre média vyjadrila, že nikdy nedostavali vyššie vreckové než iné deti v ich veku. “Chcem, aby sa naučili zaobchádzať s peniazmi a poznali ich význam. Nechcem, aby sa líšili od svojich priateľov,” povedala v roku 2009 pre rakúske noviny Kronen Zeitung. Ingrid tiež v rozhovore pre nemecký časopis Bunte prezradila, že v čase dospievania zadržala svojej dcére kreditnú kartu. “Moje deti sa musia naučiť, že nie sú ničím iné a výnimočné len kvôli ich priezvisku,” vyjadrila sa.

Ingrid svoje deti nechala študovať na verejnej strednej škole na juhu Rakúska a o ich finančný majetok sa starajú traja manažéri s dlhoročnou praxou v oblasti správy majetku, investičného bankovníctva a právnych záležitosti.

 

 

Zdroj: Toronto SunTime

Google+ Linkedin

Volám sa Ivana a aj napriek tomu, že ma môžete stretnúť (takmer) vždy v čiernej, milujem farby. Tie sú v mojom vnútornom svete a nebojím sa ich premietnuť ani do mojich vlasov. Preto sa občas cítim ako chameleón. Okrem farieb ma baví tvorba poézie, či prózy, ale rozhodne aj článkov. Vďaka ním totiž môžem rozširovať obzory nielen sebe, ale aj čitateľom, čo je podľa môjho názoru skvelé.