fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Malajzia už nechce byť skládkou pre bohaté štáty: vráti 3000 ton plastového odpadu do krajín ich pôvodu

Máte tip? napíšte nám mailom

Malajzia pošle približne 3000 ton plastového odpadu, ktorý sa nedá recyklovať, naspäť do USA, Veľkej Británie, Kanady či Austrálie, uvádza Al-Džazíra.

Ministerka životného prostredia Yeo Bee Yin tvrdí, že bohaté štáty prepašovali až desiatky ton kontajnerov s kontaminovaným odpadom do nelegálnych spracovateľských zariadení v Malajzii. Niekoľko kontajnerov s odpadom chce poslať naspäť už počas nasledujúcich dvoch týždňov.

Malajzia tak chce tak zahraničné štáty upozorniť, že odmieta byť ich skládkou. Medzi odpadom sa nachádzali aj káble z Veľkej Británie, kontaminované obaly na mlieko z Austrálie, kompaktné disky z Bangladéša, prípadne elektronika a domáci odpad z USA, Kanady, Japonska, Saudskej Arábie a Číny. Ministerka sa k situácii vyjadrila aj na sociálnej sieti.

Zveřejnil(a) Yeo Bee Yin(杨美盈) dne Úterý 23. dubna 2019

Špička ľadovca

„Malajzia nebude skládkou odpadu pre celý svet. Budeme proti tomu bojovať. Hoci sme malá krajina, nenecháme sa šikanovať rozvinutými krajinami,“ uviedla ministerka na tlačovej konferencii a dodala, že zrejme ide iba o špičku ľadovca.

Yeo Bee Yin tiež pripomenula, že istá britská firma na recyklovanie odpadu za posledné roky vyviezla do Malajzie 1000 kontajnerov s 55-tisíc tonami plastového odpadu. Malajzijská vláda vraj už od júla 2018 zatvorila asi 150 nelegálnych tovární na recyklovanie plastu.

Prečítajte si tiež:
Viete, čo spôsobuje príťažlivosť medzi mužom a ženou?

Hovorí sa, že pokiaľ by sme pokračovali v súčasnom tempe rastu spotreby, do roku 2050 by sme potrebovali šesť Zemí. Až 75% odpadu tvoria plasty, ktoré sú už naozaj všade, aj v Mariánskej priekope, aj v našich črevách.

Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií