fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Toto je pravá hrdinka: inšpiratívna žena anulovala 2500 detských manželstiev a dievčatá poslala späť do škôl

Máte tip? napíšte nám mailom

Nechvalná kultúrna tradícia, ktorá dievčatám bráni vo vyvinutí plného potenciálu, sú nútené detské manželstvá.

Za posledné roky ženy z celého sveta dosahujú víťazstvá v rovnocennosti s mužmi. Bohužiaľ, stále nie sme na konci cesty. Ako vyspelé, tak aj ekonomicky slabé krajiny neustále riešia tému sexuálneho obťažovania. Inak na tom nie je ani africký štát Malawi.

Deti v manželskom zväzku

Malawi patrí k jedným z najchudobnejších štátov Afriky. Najsamozrejmejšou tradíciou sú tu detské manželstvá, ktoré sú chápané ako prostriedok získania peňazí – napríklad rodičia ponúknu malú dcéru, aby splatili dlh. Podľa UNICEF je 9% dievčat vydaných, kým dovŕšia 15 rokov a 42% do 18-ho roku.

V roku 2017 síce štátny parlament schválil zákon, podľa ktorého sa dievčatá môžu legálne brať od 15 do 18 rokov, problém to však nevyriešilo. 9% je stále príliš veľa. Štát bojuje aj s 30%-nou úmrtnosťou tehotných tínedžerských dievčat.

Theresa Kachindamoto. Zdroj: wikimedia.org

Ženský terminátor Theresa Kachindamoto

Štát Malawi má od roku 2003 v rukách Theresa Kachindamoto, ktorá hneď po prevzatí funkcie pochopila, akému problému čelí. Svojim podriadeným, ktorí mali na starosti jednotlivé oblasti, prikázala hľadať nelegálne manželstvá a anulovať ich.

Prečítajte si tiež:
Toto je 10 najdrahších materiálov na svete. Na kúpu niektorých by ste šetrili roky

Pod jej podriadených ale patrili aj muži, ktorí si ctili starú kultúrnu tradíciu. Theresa ich všetkých suspendovala a vďaka svojmu silnému charakteru a nulovej tolerancii k neposlušnosti si vyslúžila prezývku “Terminátor”.

Mesto Dedza navštívila aj herečka Emma Watson, ktorá bola spolu s Theresou privítaná miestnymi školáčkami. Zdroj: UN Women/Karin Schermbrucker

Dievčatá späť v školách

Doteraz sa jej tímu podarilo odhaliť a anulovať 2500 detských manželstiev a dievčatá poslať späť do škôl. V každej oblasti má “tajné matky”, dokonca aj niekoľko “tajných otcov”, ktorí keď sa dozvedia o nedobrovoľnom vydaji, sú povinní jej ho nahlásiť. Veľakrát oslobodili dievčatá z násilných situácií, odobrali ich manželom a poskytujú aj lekársku a emocionálnu podporu pre dievčatá v legálnom veku, ktoré v manželstvách trpia.

Organizácia pod Theresiným riadením bojuje aj proti tradícii tvz. “sexuálneho očisťovania”, ktorá nariaďuje mladým dievčatám, vdovám a ženám po potratoch stráviť niekoľko dní v kempoch a spávať so starými mužmi. Sú tak vystavené chorobám a nechceným tehotenstvám. V hlavnom meste Malawi, Dedze, boli všetky tieto kempy zatvorené, avšak ani Theresa nemá oči všade a vie, že ich ešte veľa existuje.

“Ženský terminátor” plánuje vo svojej snahe pokračovať. Má veľké plány o rovnocennosti celej krajiny a mladých ľuďoch, ktorí sa zoberú, keď to sami uznajú za vhodné. Ako hovorí: „Keď sa dievčatá vzdelávajú, všetko je možné.”

Zdroj: powerfulmind.co

Prečítajte si tiež:
Kráľovské tajomstvo odhalené! Tieto tajné signály vysiela kráľovná Alžbeta nosením kabelky

 

Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií