Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Malé medvieďa, ktoré sa potulovalo po Veľkej Fatre, už má náhradnú mamu! Ide o prvý prípad úspešnej adopcie na Slovensku

Vďaka tomu nemuselo ísť do ZOO

Pracovníci Správy Národného parku Veľká Fatra majú za sebou parádny kúsok. Odchytili medvedie mláďa, ktoré sa niekoľko týždňov potulovalo po obci Belá – Dulice, a dali ho náhradnej matke. Podarilo sa, prijala ho za svoje.

Malé medvieďa sa potulovalo po okolí obce Belá – Dulice (okres Martin) na západnom úpätí Veľkej Fatry podľa obyvateľov až tri týždne. Po tom, ako pracovníci národného parku obdržali túto informáciu, sa najskôr domnievali, že ide o dočasnú záležitosť. Pripisovali to obdobiu ruje, mysleli si, že matka si mláďa potom opäť nájde a odvedie. Nestalo sa tak.

Zdroj: Správa NP Veľká Fatra

Veľmi živé a v dobrej kondícii

Malého 7-kilového medvedíka spozorovali ľudia viackrát v okolí obce, videli ho aj na stromoch pri miestnom cintoríne. Následne pracovníci usúdili, že matka sa už nevráti a treba ho odchytiť.

Na svojej stránke informujú, že pri odchyte bolo mláďa veľmi životaschopné, energické, bránilo sa a hrýzlo Kondícia cca 7 kg mláďaťa bola prekvapivo veľmi dobrá. Malé medvieďa dokázalo prijímať pevnú stravu (trávu, korienky a rôzne byliny) a netrpelo hnačkami alebo katarom,“ píšu.

Zdroj: Správa NP Veľká Fatra

A tak sa rozhodli, že sa pokúsia o adopciu. Previezli ho na inú lokalitu a vypustili do prírody, pričom spozorovali, že kontakt s náhradnou matkou malo už v prvý deň.

Celý proces sa im podarilo zachytiť prostredníctvom fotopascí. Na ich (aj našu) radosť možno skonštatovať, že okolo tretej hodiny ráno prebehla adopcia úspešne, medvedica mláďa prijala.

Mláďa so svojou náhradnou matkou. Adopcia sa podarila. Zdroj: Správa NP Veľká Fatra

Vďaka tomuto kroku nemuselo poputovať do zoologickej záhrady, kde by ho nečakalo nič iné ako život v zajatí.

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií