fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Pod Manhattnom má vzniknúť prvý podzemný park na svete

Máte tip? napíšte nám mailom

Určite ste už videli Manhattan aspoň na fotkách. Táto New Yorská časť je celkom preplnená rôznymi budovami a nikde nie je miesto na stavbu akéhokoľvek väčšieho oddychového areálu. Čo je teda potrebné spraviť, keď už nie je na povrchu miesto? Predsa postaviť park v podzemí!

Na jednom z najrušnejších miest sveta, v oblasti Lower East Side na Manhattane, má vzniknúť nový park. Na tom by samozrejme nebolo nič zvláštneho, pokiaľ by sa nejednalo o park vybudovaný šesť metrov pod zemou. Za ambicióznym projektom stojí Dan Barasch a James Ramsay, ktorý skôr pracoval pre spoločnosť NASA.

Hlavným problémom podzemného parku je pochopiteľne slnečné svetlo. Plány preto počítajú s jeho vedením pomocou optických káblov a niekoľkých slnečných kolektorov. Či má plán šancu na úspech má preveriť laboratórium Lowline Lab, ktorého vznik podporilo na crowdfundingovom portály až cez 2 500 ľudí. Behom jedného mesiaca sa od dobrovoľníkov, ktorí tento plán podporovali, podarilo vybrať viac než 110% očakávanej čiastky. Pôvodná čiastka činí 200-tisíc dolárov.

Prečítajte si tiež:
Táto dierka na rukoväti hrncov tam nie je len tak! To, načo slúži, ťa prekvapí a budeš ju využívať už stále

Samotné laboratórium je ale len malým kúskom skladačky. Odhady na výstavbu celého podzemného parku spoločnosť Lowline počíta na vyše 60-miliónov dolárov. Park má byť prevádzkovaný v neziskovom režime a po jeho dokončení sa má stať zónou oddychu. A nielen toho. Plánujú sa tu rôzne výtvarné výstavy, hudobné či iné kultúrne podujatia a samozrejme mnoho atrakcií pre samotné deti.

Veľmi ambiciózny plán sa teší podpore verejnosti, ale aj vplyvných politikov. Podporu vyjadrila dokonca aj rada senátorov, kongresmanov a newyorských radných. Projektanti veria, že by prvý park v podzemí mohol fungovať už za 5 rokov. Čo si myslíte vy? Je niečo také možné a bude to stáť za to?

lowline_proposed_perfectphoto-cz_2016-09-28-04-21-14-jpg

 

Zdroj: thelowline.org
Obrázky – 1., 2.

Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií