Šperky Márie Antoinetty, ktoré ju stáli jej povesť a život, idú do dražby. Pripravte si milióny eur

Šperky Márie Antoinetty, ktoré ju stáli jej povesť a život, idú do dražby. Pripravte si milióny eur

Na dnes trošku buržoázneho života, pri ktorom si my, obyčajní smrteľníci, ktorým v žilách nekoluje modrá krv, iba hlboko povzdychneme.

Osobná zbierka perál Márie Antoinetty, milovanej i nenávidenej kráľovnej, ktorá bola v Paríži počas Veľkej francúzskej revolúcie spolu s jej manželom Ľudovítom XIV. sťatá gilotínou, sa bude dražiť.

Pozoruhodné predmety, ktoré boli pašované z Francúzska počas revolúcie, sú ponúkané na predaj ako súčasť katalógu kráľovských klenotov v hodnote 5 miliónov dolárov. Neskôr v tomto roku sa umiestnia do aukcie v Sotheby’s v Ženeve.


Mária Antoinetta
Prívesok s diamantom a pravou perlou, patriaci Márii Antoinette. Jeho očakávaná cena je 1-2 milióny dolárov. Zdroj: APnews.com

Podľa aukčného domu neboli kráľovské perly verejne vystavené za posledných 200 rokov a boli v nepoškodenom stave uchovávané súkromným majiteľom.

Medzi zbierkou je diamantový prívesok s “perlou výnimočnej veľkosti”. Cena sa odhaduje na 1-2 milióny dolárov.

Medzi ďalšie šperky patrí veľkolepý náhrdelník s 300 perlami, pri ktorom sa očakáva, že prinesie 200 000 – 300 000 dolárov.

Mária Antoinetta
Mária Antoinetta bola často zobrazovaná s perlami. Zdroj: Getty Images

Mária Antoinetta bola za svoju obrovskú zbierku šperkov milovaná aj nenávidená. Vďaka jednému náhrdelníku sa údajne zaplietla do škandálu, ktorý viedol k jej poprave rukami revolucionárov. Kráľovná spôsobila rozruch aj po udalosti z roku 1785, známej ako “aféra s náhrdelníkom” (viac si o nej môžete prečítať TU), keď bola obvinená z pokusu oklamať kráľovských klenotníkov, aby získala obzvlášť lukratívny náhrdelník.

Krátky exkurz k afére so šperkom

Parížski klenotníci Boehmer a Bassenge vytvorili náhrdelník v hodnote 2 miliónov libier (14 miliónov dolárov v dnešných peniazoch), ktorý však nebol určený našej dnešnej hlavnej aktérke. Mal byť pre Madame du Barry, milenku Ľudovíta XV. Výroba tohoto kúska však trvala

PREČÍTAJTE SI TIEŽ  16-ročná tínedžerka odhodila zábrany (a žiletku) a svoje ochlpenie zdieľa verejne!
Google+ Linkedin

Written By :

Obdivovateľka umenia vo všetkých jeho formách, hľadajúca a nachádzajúca ho všade okolo seba. Fotografiami si zaznamenávam svet, najradšej cez dokumentárnu fotografiu, ľudí a ich príbehy. Rada si tieto príbehy aj píšem a hrám.