fbpx
Šperky Márie Antoinetty, ktoré ju stáli jej povesť a život, idú do dražby. Pripravte si milióny eur

Šperky Márie Antoinetty, ktoré ju stáli jej povesť a život, idú do dražby. Pripravte si milióny eur

Na dnes trošku buržoázneho života, pri ktorom si my, obyčajní smrteľníci, ktorým v žilách nekoluje modrá krv, iba hlboko povzdychneme.

Osobná zbierka perál Márie Antoinetty, milovanej i nenávidenej kráľovnej, ktorá bola v Paríži počas Veľkej francúzskej revolúcie spolu s jej manželom Ľudovítom XIV. sťatá gilotínou, sa bude dražiť.

Pozoruhodné predmety, ktoré boli pašované z Francúzska počas revolúcie, sú ponúkané na predaj ako súčasť katalógu kráľovských klenotov v hodnote 5 miliónov dolárov. Neskôr v tomto roku sa umiestnia do aukcie v Sotheby’s v Ženeve.

Mária Antoinetta
Prívesok s diamantom a pravou perlou, patriaci Márii Antoinette. Jeho očakávaná cena je 1-2 milióny dolárov. Zdroj: APnews.com

Podľa aukčného domu neboli kráľovské perly verejne vystavené za posledných 200 rokov a boli v nepoškodenom stave uchovávané súkromným majiteľom.

Medzi zbierkou je diamantový prívesok s “perlou výnimočnej veľkosti”. Cena sa odhaduje na 1-2 milióny dolárov.

Medzi ďalšie šperky patrí veľkolepý náhrdelník s 300 perlami, pri ktorom sa očakáva, že prinesie 200 000 – 300 000 dolárov.

Mária Antoinetta
Mária Antoinetta bola často zobrazovaná s perlami. Zdroj: Getty Images

Mária Antoinetta bola za svoju obrovskú zbierku šperkov milovaná aj nenávidená. Vďaka jednému náhrdelníku sa údajne zaplietla do škandálu, ktorý viedol k jej poprave rukami revolucionárov. Kráľovná spôsobila rozruch aj po udalosti z roku 1785, známej ako “aféra s náhrdelníkom” (viac si o nej môžete prečítať TU), keď bola obvinená z pokusu oklamať kráľovských klenotníkov, aby získala obzvlášť lukratívny náhrdelník.

Krátky exkurz k afére so šperkom

Parížski klenotníci Boehmer a Bassenge vytvorili náhrdelník v hodnote 2 miliónov libier (14 miliónov dolárov v dnešných peniazoch), ktorý však nebol určený našej dnešnej hlavnej aktérke. Mal byť pre Madame du Barry, milenku Ľudovíta XV. Výroba tohoto kúska však trvala

PREČÍTAJTE SI TIEŽ  Francúzi 20 rokov stavali stredoveký hrad len pomocou stredovekých techník. Výsledok je neuveriteľný
Google+ Linkedin

Autor:

Obdivovateľka umenia vo všetkých jeho formách, hľadajúca a nachádzajúca ho všade okolo seba. Fotografiami si zaznamenávam svet, najradšej cez dokumentárnu fotografiu, ľudí a ich príbehy. Redaktorka, editorka, korektorka. Milujem hrabanie sa v textoch a hľadanie chybičiek.