fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Kočner bol obvinený z podplácania sudcov z Threemy, odmietol vypovedať

Vyšetrovateľ skupiny Hmla Národnej kriminálnej agentúry obvinil Mariana K. z podplácania sudcov v súvislosti s komunikáciou cez aplikáciu Threema. Novinárom to potvrdil jeho obhajca Marek Para.

Máte tip? napíšte nám mailom

“V obvinení sú aj korupčné trestné činy, je tam viacero prečinov a zločinov,” uviedol Para.

Obhajca Mariana Kočnera dodal, že ide o relatívne rozsiahle uznesenie a musí si ho naštudovať. Marian Kočner odmietol vypovedať.

Cez aplikáciu Threema mal Marian Kočner komunikovať s viacerými bratislavskými sudcami, z ktorých viacerých v stredu obvinili z trestných činov korupcie, marenia spravodlivosti a zasahovania do nezávislosti súdu.

Medzi obvinenými sudcami je aj bývalá štátna tajomníčka ministerstva spravodlivosti za Smer-SD Monika J. Tá mala pre Mariana Kočnera ovplyvňovať rozhodovanie sudkýň Zuzany M., Denisy C. a Andrey H. v civilnom spore o zmenky TV Markíza.

Za falšovanie týchto zmeniek je Marian Kočner neprávoplatne odsúdený na 19-ročný trest odňatia slobody. V kauze vraždy novinára Jána Kuciaka je Marian Kočner obžalovaný.

G. Gál podá v stredu návrh na pozastavenie funkcie všetkým obvineným sudcom

Minister spravodlivosti Gábor Gál (Most-Híd) podá v stredu návrh na dočasné pozastavenie výkonu funkcie sudcu všetkým sudcom, ktorí boli obvinení prokurátorkou z korupčných trestných činov v súvislosti s Threemou Mariana K.

Možno sme očakávali, že obvinenia prídu skôr, ale vždy lepšie neskôr, ako nikdy,“ uviedol Gál na margo obvinenia 13 sudcov a ďalších právnikov.

„Treba to vyčistiť rázne od všetkých, ktorí sú do toho namočení a postaviť ich pred spravodlivý súd, aby sa justícia zreštartovala nanovo,“ reagoval na situáciu minister.

Samotné obvinenie, ktoré bolo doručované zo zákona aj Gálovi, okomentoval tak, že ide o „kus práce“ aj vzhľadom na rozsah. Podľa Gála môže mať obvinenie približne 120 strán. K počtu obvinených uviedol, že nemusí ísť o konečné číslo. „Sú ešte mená, ktoré som počul, že môžu byť zainteresované v nekalých činnostiach, môže sa to rozšíriť,“ dodal.

Prečítajte si tiež:
Hanbila sa za svoje telo, no riskla to. Vybehla von iba v bikinách! Ako dopadla táto skúška sebazaprenia?

Zadržaných a obvinených bolo počas akcie niekoľko sudcov Okresného súdu (OS) Bratislava I. Ten je dlhodobo personálne poddimenzovaný, čo je problém, na ktorý vedenie súdu dlhodobo upozorňuje. Po dnešnom zadržaní tak na súde nastala situácia, keď bude musieť Gál rokovať so Súdnou radou SR, ako súd posilniť.

Viacerí sudcovia už boli Súdnou radou odsúhlasení, avšak čaká sa na prezidentku, aby ich vymenovala. Gál ešte pouvažuje o tom, či na OS Bratislava I nejakého sudcu dočasne nepridelí.

Personálny výpadok je aj na Najvyššom súde

Personálny výpadok je aj na Najvyššom súde (NS) SR, ktorý od októbra nemá predsedníčku vzhľadom na uplynutie jej funkčného obdobia. Odvtedy ju zastupuje podpredsedníčka NS SR Jarmila Urbancová, ktorá však dnes bola zadržaná a obvinená z korupčných trestných činov, čiže je momentálne NS SR bez vedenia.

Riešenie vidí Gál v postupe podľa analógie Ústavného súdu, ktorý v čase absencie vedenia riadi najstarší sudca. Nová, v poradí už štvrtá voľba predsedu NS SR sa uskutoční počas mimoriadneho zasadnutia Súdnej rady 30. marca.

Prečítajte si tiež:
Obec Donovaly vydala rozhodnutie na stavbu letnej lyžiarskej haly v hodnote 60 miliónov eur
Máte tip? napíšte nám mailom
Zdroj Denník N

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií