fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Marian Kotleba neprišiel na súd v kauze šekov v hodnote 1488 eur

Máte tip? napíšte nám mailom

Predseda opozičnej ĽSNS Marian Kotleba neprišiel na pojednávanie pred Špecializovaným trestným súdom v kauze jeho kontroverzných šekov vystavených na sumu 1488 eur. Kotleba nedal súhlas na konanie v neprítomnosti.

Proces bol odročený

Marianovi Kotlebovi hrozí väzenie pre odovzdávanie šekov, ktoré mali mať v sebe nacistickú symboliku. Proces bol však odročený.

Líder ĽSNS sa postavil pred Špecializovaný trestný súd v Pezinku v marci. Dôvodom boli kontroverzné šeky pre sociálne slabších v hodnote 1488 eur. Význam tohto čísla si vraj prijímatelia šekov vôbec neuvedomovali. Marian Kotleba tak čelí obžalobe z prečinu prejavu sympatie k hnutiu smerujúcemu potlačeniu základných práv a slobôd.

Kotleba pred súdom vypovedať odmietol, pretože chce tak urobiť až neskôr. Narozdiel od neho vypovedali viacerí svedkovia medzi ktorými nechýbala ani bývala riaditeľka Obchodnej akadémie, ktorá Marianovi Kotlebovi na odovzdávanie šekov poskytla Aulu. Marianovi Kotlebovi za extrémizmus pôvodne hrozili tri roky. Napokon však môže dostať až osem rokov väzby.

Marian Kotleba spochybnil posudok

Marian Kotleba sa dostal do problémov v marci 2017. Na Obchodnej akadémii v Banskej Bystrici odovzdal trom rodinám symbolické šeky. Problémom bolo číslo na šeku, pretože každý jeden bol vystavený na sumu 1488 eur. Toto číslo je známe a používané v symbolike neonacistov. To pred sudkyňou zdôrazňoval aj prokurátor.

Prečítajte si tiež:
Ariana Grande vystrašila fanúšikov svojimi rozpustenými vlasmi, na obrovskú vlnu prekvapenia reagoval jej kaderník

Symbolika

Číslo 14 v sume 1 488 podľa orgánov činných v trestnom konaní totiž predstavuje vetu „we must secure the existence of our people and a future for white children“ (Musíme zabezpečiť existenciu našich ľudí a budúcnosť bielych detí), ktorej autorom je americký rasista David Lane.

Veta má 14 slov a číslovka 14 sa používa ako neonacistický symbol často v kombinácii s číslom 88, ktoré v nacistickej symbolike odkazuje na nacistický pozdrav Heil Hitler, keďže písmeno H je ôsmym písmenom v abecede.

Máte tip? napíšte nám mailom
Zdroj tasr

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií