fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Kanada legalizuje rekreačné užívanie marihuany

Máte tip? napíšte nám mailom

Stala sa tak druhou krajinou, v ktorej bude droga povolená.

Kanadský parlament schválil zákon, ktorý celoštátne legalizuje rekreačné užívanie marihuany. Zákon o marihuane prekonal poslednú prekážku včera, v utorok 19.6., 52 hlasmi (proti 29) vo voľbách v Senáte. Návrh zákona kontroluje a reguluje, ako sa droga môže pestovať, distribuovať a predávať.

Kanaďania budú môcť legálne kúpiť a konzumovať marihuanu už v septembri tohto roka.

marihuana
Zdroj: Bloomberg/James MacDonald

Táto krajina je druhá na svete, ktorá legalizuje rekreačné užívanie drog. Nasleduje tak Uruguaj, ktorý sa stal prvou krajinou, legalizujúcou predaj tejto drogy na rekreačné využitie v decembri 2013.

Držba marihuany sa prvýkrát stala zločinom v Kanade v roku 1923, ale lekárske použitie je od roku 2001 zákonné.

Návrh zákona pravdepodobne dostane tento týždeň Royal Assent (generálny guvernér Kanady) a vláda si potom zvolí oficiálny dátum, kedy zákon nadobudne platnosť.

Premiér Justin Trudeau tweetoval: “Pre naše deti bolo príliš jednoduché získať marihuanu – a pre zločincov získať zisk. Dnes to meníme. Náš plán legalizovať a regulovať marihuanu práve prešiel senátom.“

Niektoré skupiny (konzervatívni politici či domorodé skupiny) však namietali proti novému zákonu a vyjadrili obavy:

Očakáva sa, že vláda poskytne provinciám aj obciam 8 až 12 týždňov na vytvorenie nového trhoviska marihuany. Tento čas tiež umožní priemyselným a policajným silám, aby sa pripravili na nový právny rámec.

Prečítajte si tiež:
Bratislava žije hokejom, mesto i organizátori prijali tieto opatrenia týkajúce sa dopravy, bezpečnosti a čistoty

Ako to bude fungovať v praxi?

Je pravdepodobné, že od polovice septembra budú môcť Kanaďania nakupovať marihuanu či olej z jej výťažkov na rôznych maloobchodných miestach, pričom pestovať ju budú licencovaní výrobcovia.

Kanaďania po celej krajine si ju tiež budú môcť objednať online od federálne licencovaných výrobcov.

Dospelí budú môcť mať na verejnosti až 30 gramov. Minimálny zákonný vek na nákup a konzumáciu marihuany bol stanovený federálne na 18 rokov, ale niektoré provincie sa ho rozhodli nastaviť na 19.

Zdroj: bbc.com

 

Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií