fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Marihuana je nebezpečná: Vyvoláva falošné spomienky

Fajčenie marihuany nie je len ilegálne, ale aj nebezpečné. Potvrdil to nový výskum, podľa ktorého marihuana zvyšuje pravdepodobnosť falošných spomienok a informácií. Ľudia, ktorí často užívajú túto drogu, sú preto veľmi zlými svedkami trestných činov.

Máte tip? napíšte nám mailom

Medzinárodný tím vedcov zistil, že marihuana je v niektorých prípadoch nebezpečná. Skúmali 64 občasných užívateľov tejto drogy a ukázalo sa, že užívanie kanabisu nepriaznivo pôsobí na ľudskú pamäť. Ľuďom sa preto vynárajú falošné spomienky a informácie, ktoré sú zavádzajúce. Pri výsluchu preto nedokážu poskytnúť spoľahlivé svedectvo.

Marihuana mení podstatu informácií

Aby experti správne otestovali vplyv marihuany na spomienky, účastníci štúdie užili drogu a následne urobili tri pamäťové testy. Tie zahŕňali čítanie, recitáciu slov a spomínanie na udalosti zo scenárov založených na virtuálnej realite. Vedci formulovali svoje otázky tak, aby ovplyvnili spomienky dobrovoľníkov, niekedy ich dokonca zavádzali falošnými informáciami.

Na základe tohto skúmania zaznamenali najmä dva typy spomienok. Jedny boli „spontánne“, vychádzajúce z poznávacích procesov a druhé boli založené na „návrhoch“, ktoré vyvolali vonkajšie podnety pôsobiace na účastníka. „Naše zistenia majú vplyv na to, ako a kedy by mala polícia vypočuť podozrivých a očitých svedkov,“ uviedli autori.

Marihuana má negatívny vplyv na spomienky
Marihuana má negatívny vplyv na spomienky. Zdroj: Konopkar

Falošné priznania počas výsluchov

Výsledky výskumu poskytujú nové vedomosti najmä pre políciu či právnikov. „Svedectvá očitých svedkov alebo podozrivých sú často jediným dôkazom, ktoré môžu zmeniť priebeh vyšetrovania, a preto je nevyhnutné získať spoľahlivé svedectvo,“ prezradili autori. Marihuana oslabuje ľudskú pamäť falošnými spomienkami, ktoré ovplyvňujú priebeh a výsledok vyšetrovania.

Prečítajte si tiež:
Miesto, kde pookreje každá žena: Aké sú triky na nákup skvelého oblečenia?

Táto dezinformácia môže viesť k falošným priznaniam pri výsluchoch. Experti však dodávajú, že potrebujú urobiť niekoľko ďalších výskumov, aby úplne preskúmali účinky marihuany najmä na ľudský mozog a pamäť.

Máte tip? napíšte nám mailom
Zdroj Konopkar

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií