Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Máš výbušnú povahu? Tieto tipy ti pomôžu ovládať sa

Aj ty si už zažil situáciu, kedy si sa neovládol, ale vybuchol si? Netráp sa, určite nie si jediný človek na planéte, ktorému sa to už stalo. Otázkou však ostáva, ako často sa ti takéto výbuchy nálad stávajú? Ak je to častejšie, tak to určite nenechaj iba tak. Prvým variantom, ktorý môžeš vyskúšať najmä v začiatku, je trénovanie ovládania sa. Druhým z variantov je vyhľadať odbornú pomoc, ktorá bude s tebou tvoj problém konzultovať a pomáhať ti.

Nasledujúce tipy ti môžu pomôcť, aby si sa vedel lepšie ovládať vo vyhrotených situáciách, aby si hneď nevybuchol, ale zhodnotil situáciu lepšie.

Daj si predsavzatie, že na sebe budeš pracovať

Je dôležité, že si sa rozhodol vydať na cestu. Nie je správne zmieriť sa s myšlienkou „Som raz taký. Iný už nebudem…“, ale naopak, je dobré priznať si svoj nedostatok, pretože iba tak sa môžeš zmeniť. Iba uvedomením si svojej chyby, nedostatku, môžeš začať pracovať na sebe, meniť sa.
Viacerí odporúčajú viesť si nejaké záznamy o tom, ako si reagoval v hraničných situáciách. Zapíš si, čo sa stalo, ako si na to reagoval a zakončí to zapísaním si reakcie, ktorá by bola lepšia, aby si sa pri podobnej situácií mohol zachovať lepšie. Vhodné je, ak si budeš svoje situácie a pocity zapisovať takto aspoň polroka, aby si videl zmeny.

Predtým, ako niečo povieš, napočítaj do 10, nadýchni sa a až tak zareaguj

Pri stretovej situácií, ktorá ťa rozhnevá, určite nereaguj okamžite. Pred vyslovením čo i len slovka vyčkaj, napočítaj do 10, nadýchni sa a rozprávaj. Takéto oneskorené reagovanie na situáciu ti môže dať dostatočný priestor na to, aby si nepovedal to, čo ti prvé príde na myseľ a čo by si neskôr mohol ľutovať.

Zhodnoť si situáciu z druhej strany

Častokrát sa stáva, že hádky vyústia kvôli zbytočnému nepochopeniu situácie, a tak ti odporúčame, aby si si celú situáciu po hádke prešiel ešte raz. Možno si to len zle pochopil a daná výčitka adresovaná tebe nemusela byť vôbec výčitkou. Uhol pohľadu je dôležitý! Všetci sme iní, inak vyzeráme, máme iný štýl reči, preto si nemysli, že tak ako to chápeš situáciu ty, tak je to najsprávnejšie.
Pri nesprávne pochopenej situácií ti samozrejme radíme ospravedlniť sa dotknutej osobe. Prijatie zodpovednosti za svoje správanie je dobrým predpokladom k zmene.

Radšej odíď, ako by si mal vyvádzať

Pre dobro druhého je v niektorých prípadoch lepšie odísť, ako sa zbytočne hádať a hnevať. Samozrejme, týmto by to nemalo končiť, ale po istej chvíli (hodine, dni, týždni), keď už vychladnete, by ste sa mali s dotyčnou osobou opäť porozprávať a rozobrať daný problém. Predsa len nie je dobré mať s druhými konflikty či nevyriešené spory.

Veríme, že ti nasledujúce odporúčania pomôžu so sebakontrolou, aby si znížil čo najviac výbuchy nálad.

Foto: www.publicdomainpictures.net

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií