fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Masaker v Kanade: Ozbrojený muž v Novom Škótsku zabil 16 ľudí

V nedeľu zazneli kanadskou provinciou Nové Škótsko výstrely. Ozbrojený muž prezlečený za policajta zabil šestnásť ľudí. Na bezbranné obete útočil celých dvanásť hodín. Udalosť sa stala najkrvavejším činom v dejinách krajiny. Podľa informácii agentúry AP a stanice BBC je útočník mŕtvy.

Máte tip? napíšte nám mailom

V kanadskej provincii Nové Škótsko na juhovýchode krajiny došlo k tragédií. Muž prezlečený za policajta zastrelil šestnásť ľudí. To, prečo sa dopustil takéhoto zverstva, je zatiaľ neznáme. Polícia sa domnieva, že útočník konal sám. Na prvé obete podľa príslušníkov polície pravdepodobne strieľal cielene, neskôr však začal útočiť náhodne. Masaker v Kanade je najkrvavejšou udalosťou v histórii krajiny.

Útočník jazdil na policajnom aute

Polícia našla viacero tiel v dome v malom vidieckom mestečku Portapique a pred ním, čo bolo podľa policajných príslušníkov prvým miestom činu. Telá objavili aj na iných miestach. Práve z Portapique, 100 kilometrov severne od provinčnej metropoly Halifax, dostala polícia ešte v sobotu neskoro večer miestneho času prvé hlásenie o „osobe so strelnými zbraňami”, po ktorom spustila vyšetrovanie. Neskôr dostala telefonát o streľbe. V tom čase si masaker v Kanade vyžiadal niekoľko osôb.

Obyvateľov mestečka počas noci úrady vyzvali, aby sa zamkli vnútri a nevychádzali zo suterénov svojich domov. Útočník údajne jazdil na falošnom policajnom vozidle, ktoré neskôr vymenil za iné auto. Polícii sa muža podarilo nájsť v nedeľu popoludní na čerpacej stanici v obci Enfield pri Halifaxe.

Prečítajte si tiež:
Beckhamovci si potrpia na luxus: TOTO je ich kráľovstvo s rozlohou 280 ihrísk!

 

Masaker v Kanade mohol súvisieť v pandémiou

Podľa mužov zákona ide o 51-ročného Gabriela Wortmana. Polícia prvotne prehlásila, že ho na čerpacej stanici zadržala, neskôr však bez ďalšieho vysvetlenia uviedla, že útočník zomrel. Hovorca polície potvrdil, že masaker v Kanade si okrem života podozrivého vyžiadal ďalších 16 mŕtvych , pričom v jednom okamihu došlo aj k prestrelke medzi páchateľom a príslušníkmi policajného zboru. Ďalší policajt povedal, že vyšetrovatelia preveria aj to, či útok nejako nesúvisel s pandémiou koronavírusu, pre ktorú platia obmedzenia pohybu. Zatiaľ však súvis nenašli. Masaker v Kanade

Masové streľby sú v Kanade pomerne zriedkavé. Zbrojnú legislatívu v krajine sprísnili po masovej streľbe z roku 1989, pri ktorej ozbrojenec Marc Lépine zabil na vysokej škole v Montreale 14 žien a seba. Pred streľbou z uplynulého víkendu to bol najhorší takýto útok v Kanade. „Je to jeden z najzbytočnejších násilných činov v dejinách našej provincie,“ prehlásil premiér Nového Škótska Stephen McNeil. Kanadský premiér Justin Trudeau nedeľňajšie útoky označil za „hrozivú situáciu“.

Máte tip? napíšte nám mailom
Zdroj TASR

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií