fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Masky, nahota a život v zradnom svete

Máte tip? napíšte nám mailom

Ráno vstaneme a popri pití kávy, ktorá nám má pomôcť zdolať povinnosti začínajúceho sa hektického dňa, si nasadíme masku. Všetci z nás. Niektorí nápadnejšiu, iní menej nápadnú.

Nastajlujeme sa. Bezchybne. Naoko, iba naoko. Sme nepriestreľní. Neohroziteľní. Brave and strong. Úzkostlivo si dávame pozor na slová, mimiku, gestá a činy. Veď tak sa to musí. Veď tak sa to má. Tak sa to musí? Tak sa to má?

Nemôžeme a nechceme si dovoliť byť slabí. Nemôžeme dopustiť, aby nás dravé okolie roztrhalo zaživa na kusy a naservírovalo svetu na raňajky. Ach, áno. Život ako taký a takmer všetko v ňom si vyžaduje stopercentnosť, sebaistotu, flexibilitu, vysokú dávku dravosti, odolnosti voči stresom všetkého druhu, široké lakte s ostňami na ich koncoch, odvahu, rozvahu a zároveň distingvovanosť, láskavý a empatický prístup a tak ďalej, hm, hm, hm…

Jedna ani dve ruky na výpočet nestačia. Požaduje sa to jednoducho, ešte jednoduchšie sa to uvádza v curriculum vitae, zložitejšie sa tak žije, zložitejšie sa takým je, aj keď len naoko.

Možno si viacerí z vás čítajúc tieto riadky poviete: “No a? Čo má byť? Veď je to normálne.” Zaiste sa aj medzi vami nájde mnoho k dokonalosti sa približujúcich, ktorí sú bez väčšej námahy tip aj top. Je tiež mnoho takých,  ktorí sami seba presvedčia, že takými sú, aj keby sa k dokonalosti ani za máčny máčik nepribližovali. No ruku na srdce, krátky pohľad doň. Naozaj sme takí? Vždy a všade? Za každých okolností? Bez zaváhania? Stále, stále, stále? Nikdy nemáme na mále?!

pixabay.com

Iste. Doba nás núti takými byť. Spoločnosť je tak nastavená. My ľudia sme si ju tak nastavili. Nedá sa len tak bez ujmy vystúpiť z kolotoča falošnej dokonalosti. Obzvlášť keď je rozbehnutý a točí sa až prirýchlo. No aj napriek rýchlej jazde, doľahne na nás…

…nejasný pocit. Zvláštny pocit. Chceme sa ho zbaviť presne tak rýchlo, ako sa rýchlo točíme na kolotoči života, a tak chránení  zdanlivou anonymitou sociálnych sietí odhadzujeme masku, napätie v nás sa uvoľní. My sa uvoľníme. Konečne! Je (nám) šum a fuk, či pozitívne, alebo negatívne. Len tak kecáme vo všetkej slušnosti a počestnosti či sa bezdôvodne navážame do spolutrpiteľov.

Prečítajte si tiež:
Koliba má na pokladničných blokoch položku, akú len tak nevidíte! Pozrite sa, čo účtujú zákazníkom

POKRAČOVANIE NA DRUHEJ STRANE →

Kritizujeme, ponižujeme, urážame, vysmievame sa, robíme si z nich i zo seba samých fackovacích panáčikov. Marionety, ktoré ťaháme k sebe a od seba, tak, ako sa nám práve hodí a páči. Manipulujeme. Každý je pitcha a keket, len my nie. Lajkujeme, emotikonujeme, blogujeme, vlogujeme, sme insta, pridávame mrte fotiek, delíme sa o to, čo sme raňajkovali, obedovali, večerali, čo sme robili, nerobili, kde sme boli, neboli, čo budeme, čo nebudeme, čo chceme a čo nechceme, chválime sa domácimi maznáčikmi, deťmi, výletmi, úspechmi, talentom…

Virtuálny svet = verejný denníček. Sme plní paradoxov. Ambivalentní. Na jednej strane máme masku, na strane druhej sme nahí. Takmer celodenné úsilie skrývať sa za maskou nedobytnosti sa premení na popol pár klikmi, pár písmenkami, pár obrázkami.

pixabay.com

Potrebujeme to, aj keď je to iracionálne, až je to vtipné. Je to také vtipné, až je to iracionálne. Každý jeden z nás potrebuje ukazovať ľuďom naokolo, povedať svetu, aký je. Aký je naozaj. Dokázať, že aj napriek všetkému, čo sa deje okolo nás, v našej spoločnosti, vo svete ako takom, že cítime. Alebo naopak, potrebujeme podľahnúť ilúzii, prijať ju za svoju, klamať seba samých, že necítime nič, alebo len toľko, koľko si my sami určíme. Aspoň niečo máme pod kontrolou. A práve toto nám prináša krátkodobý, prchavý pocit úľavy. Spokojnosti. Zadosťučinenia.

Popúšťame uzdu fantázii, vypúšťame paru, dávame voľnú ruku čertíkovi v nás, alebo prebudíme k životu anjela tvrdo spiaceho kdesi v tajnom kúte nášho ja. Je to úľava. Ako keď zabuchneme dvere bytu, odkopneme z nôh lodičky, ktoré nás celý deň tlačili, odhodíme kravatu škrtiacu nás na krku a my sa konečne cítime byť voľní. Konečne nemusíme byť ničím iným, iba sami sebou. Veď nikto nás nevidí. Na chvíľu. Ale je to naozaj tak?

POKRAČOVANIE NA ĎALŠEJ STRANE →

Bez toho, aby sme si to uvedomovali, sme v hľadáčiku. Nonstop. Nonstop hrozí stlačenie spúšte, no napriek tomu, alebo práve preto? Riskujeme. Sme domotaní. Zamotaní. Zamotaní v sieti reality. V sieti imaginárnosti. V sieti, z ktorej sa ťažko vymaníme. Chceme sa vôbec vymaniť?

pixabay.com

Kde je nebezpečnejšie byť “naked”? V realite? V tej neúprosnej realite, kde sú nariadené isté hranice a mantinely, alebo vo “svete”, kde nie je sväté nič? Vo svete, v ktorom obdivovaný je gýč?

Prečítajte si tiež:
Meghan Markle sa tajne stretla s Hillary Clinton, nechýbal ani malý Archie

Kde je na nás vyvíjaný väčší tlak? Kde na nás číha väčšie nebezpečenstvo? Tu? Tam? Čo je riskantnejšie? To, či ono?

Nahí pod maskou. Takí sme. Aj takí sme. Zamaskovaní, neohroziteľní, a predsa nahí a zraniteľní. Pri poháriku vína prsty hrajúce klamlivé hry doprevádzané jemným ťukaním na tlačidlá písmeniek, zahalení rúškom tmy, svetlo obrazovky počítača odrážajúce sa od našej tváre…

Vypíname (sa) na chvíľu. Počítač bliká, pulzuje. Pulzuje tak, ako pulzuje adrenalín v našom tele, keď sme naoko anonymní. Naoko neznámi, neuchopiteľní, nečitateľní. Hlava na vankúš padá, zaspávame. Naše telo, naša duša sa uvoľňuje…

Svitá. Nastáva nový deň. Zobúdzame sa na drnčanie otravného budíka, vstávame z postele a nasádzame si masku. Opäť. Zase raz. Opäť, aj keď červená nám v hlave svieti, blikoce.

Zradný svet. Náš svet? Naozaj náš? Inšpiruje nás, obohacuje či okráda? Dodáva nám elán alebo nás pochováva za živa? Je naším darom či prekliatím? Vedie nás k rastu či k marazmu?

Zistíme pravdu. RAZ…

Foto: ilustračné (https://pixabay.com/sk/photos/?min_height=&image_type=all&cat=&q=masky&min_width=&order=&pagi=4)

 

 

Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií