fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Masky, nahota a život v zradnom svete

Kritizujeme, ponižujeme, urážame, vysmievame sa, robíme si z nich i zo seba samých fackovacích panáčikov. Marionety, ktoré ťaháme k sebe a od seba, tak, ako sa nám práve hodí a páči. Manipulujeme. Každý je pitcha a keket, len my nie. Lajkujeme, emotikonujeme, blogujeme, vlogujeme, sme insta, pridávame mrte fotiek, delíme sa o to, čo sme raňajkovali, obedovali, večerali, čo sme robili, nerobili, kde sme boli, neboli, čo budeme, čo nebudeme, čo chceme a čo nechceme, chválime sa domácimi maznáčikmi, deťmi, výletmi, úspechmi, talentom…

Virtuálny svet = verejný denníček. Sme plní paradoxov. Ambivalentní. Na jednej strane máme masku, na strane druhej sme nahí. Takmer celodenné úsilie skrývať sa za maskou nedobytnosti sa premení na popol pár klikmi, pár písmenkami, pár obrázkami.

pixabay.com

Potrebujeme to, aj keď je to iracionálne, až je to vtipné. Je to také vtipné, až je to iracionálne. Každý jeden z nás potrebuje ukazovať ľuďom naokolo, povedať svetu, aký je. Aký je naozaj. Dokázať, že aj napriek všetkému, čo sa deje okolo nás, v našej spoločnosti, vo svete ako takom, že cítime. Alebo naopak, potrebujeme podľahnúť ilúzii, prijať ju za svoju, klamať seba samých, že necítime nič, alebo len toľko, koľko si my sami určíme. Aspoň niečo máme pod kontrolou. A práve toto nám prináša krátkodobý, prchavý pocit úľavy. Spokojnosti. Zadosťučinenia.

Popúšťame uzdu fantázii, vypúšťame paru, dávame voľnú ruku čertíkovi v nás, alebo prebudíme k životu anjela tvrdo spiaceho kdesi v tajnom kúte nášho ja. Je to úľava. Ako keď zabuchneme dvere bytu, odkopneme z nôh lodičky, ktoré nás celý deň tlačili, odhodíme kravatu škrtiacu nás na krku a my sa konečne cítime byť voľní. Konečne nemusíme byť ničím iným, iba sami sebou. Veď nikto nás nevidí. Na chvíľu. Ale je to naozaj tak?

POKRAČOVANIE NA ĎALŠEJ STRANE →

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií

"