Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Masová dezinfekcia ulíc nielen v Indonézii: Hazard s ľudským zdravím

Pracovníci v ochrannej výstroji dnes v druhom najväčšom indonézskom meste Surabayi do vzduchu rozptýlili dezinfekciu. Chcú tak uchrániť obyvateľov pred koronavírusom. Odborníci po celom svete sa však zhodli, že by táto snaha mohla mať úplne opačný efekt. Dezinfekcia môže vážne ohroziť zdravie ľudí žijúcich v oblasti.

Masová dezinfekcia ulíc sa už netýka iba Veľkého bazáru v Istanbule, mostov v Mexiku a obydlí migrantov v Indii. Dnes sa do nej pustili pracovníci v ochrannej výstroji v indonézskom meste Surabaya. Dezinfekčné činidlo striekali hadicami z áut, ktoré pripomínali hasičské vozy. Vizuálne pôsobivé opatrenie zamerané na eliminovanie rýchlo sa šíriaceho vírusu však ostro kritizujú odborníci.

Masová dezinfekcia je neúčinné

Experti v oblasti ľudského zdravia sú praktikami „rozprašovania dezinfekcie“ zhrození. Varujú, že podobné opatrenia môžu vážne poškodiť zdravie ľudí. „Je to smiešna praktika, ktorá sa objavuje v mnohých krajinách,“ povedal Dale Fisher, odborník na infekčné choroby v Singapure. Nemyslí si, že by to mohlo prispieť k zabráneniu šírenia vírusu, no pre ľudí to môže predstavovať obrovské zdravotné riziko. „Vírus v ovzduší neprežije dlho a ľudia sa okrem toho nedotýkajú zeme,“ podotkol Fisher.

Hovorca mesta Surabaya vysvetlil, že masová dezinfekcia bola nevyhnutná v oblastiach s veľkým množstvom potvrdených prípadov nákazy. „Vírus môže byť kdekoľvek,“ odôvodnil hovorca. Odborník Febriadhitya Prajatara porovnal dezinfekčný prostriedok benzalkóniumchloridu, ktorý môže spôsobiť podráždenie pokožky, s mydlom. Prezradil, že prostriedok by mohol oslabiť vírus natoľko, aby sa nedostal do ľudského organizmu.

Paul Tambyah z Ázijsko-tichomorskej spoločnosti pre klinickú mikrobiológiu a infekciu uviedol, že lepšou alternatívou je dezinfekcia povrchov v domácnosti. „Toto postrekovanie je pravdepodobne lacný spôsob, ako zastaviť šírenie vírusu, ale zodpovedná starostlivosť o osobnú hygienu a čistotu prostredia okolo každého z nás je účinnejšia,“ vysvetlil Tambyah.

Masová dezinfekcia ulíc v Indonézii: Hazard s ľudským zdravím
zdroj: Reuters

Hazard so zdravím, prostriedkami i časom

Okrem indonézskeho mesta Surabaya sa masová dezinfekcia vo veľkom využíva aj v Malajzii. Miestne úrady vydali dezinfekčné opatrenia v oblastiach s vysokým počtom prípadov, aby zamedzili ďalšiemu prenosu. „Masová dezinfekcia ciest zrejme nebude mať žiadny efekt,“ podotkol Christopher Lee, bývalý zástupca generálneho riaditeľa ministerstva zdravotníctva v Malajzii a špecialista na infekčné choroby. „Je to strata prostriedkov a času,“ dodal.

Malajzijský generálny riaditeľ zdravotníctva Noor Hisham Abdullah dnes vyhlásil, že vláda vydá usmernenia miestnym orgánom, aby zabezpečili správne vykonávanie dezinfekčných opatrení. V hlavnom meste Indonézie, Jakarte, sú zriadené dezinfekčné komory v podobe telefónnych búdok. Ľudia do nich môže kedykoľvek vojsť a vydezinfikovať nielen pokožku, ale aj oblečenie.

Nápad kvitujú miestni obyvatelia, ktorí túto formu dezinfekcie využívajú najmä po preprave v autobuse. Súkromnú iniciatívu však kritizuje profesor verejného zdravia na Indonézskej univerzite Wiku Adisasmito. „Nie je to dobré pre pokožku, ústa a oči, spôsobí to podráždenie,“ vysvetlil. Odborník na infekčné choroby Leong Hoe Nam dodal, že masové dezinfekcia je síce zaujímavá, ale definitívne nie je účinným riešením pred šírením vírusu.

Zdroj Reuters
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií