fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Matovič: Ak predseda SŠHR nevysvetlí otázky o nákupoch, vláda ho odvolá

Ak predseda Správy štátnych hmotných rezerv (SŠHR) SR Kajetán Kičura nevysvetlí všetky otázky o nákupoch ochranných pomôcok za 26 miliónov vláda ho odvolá.

Máte tip? napíšte nám mailom

Ak predseda Správy štátnych hmotných rezerv (SŠHR) SR Kajetán Kičura nevysvetlí všetky otázky o nákupoch ochranných pomôcok a ukáže sa, že vedenie SŠHR nekonalo zodpovedne, na pondelkovom (23. 3.) rokovaní vlády predloží minister hospodárstva návrh uznesenia na Kičurovo odvolanie. Po stretnutí na pôde SŠHR to povedal premiér Igor Matovič (OĽaNO). Dodal, že k odvolávaniu nedôjde, ak ho vedenie presvedčí o opaku.

“Ja mám dnes dopredu pocit, že nás o tom nedokážu presvedčiť a držím im palce, aby nás presvedčili o tom, že to bolo zodpovedné konanie z ich strany. Každopádne, ak by sa ukázalo, že to bolo nezodpovedné konanie, zajtra (pondelok 23. 3., ), keď bude zasadať vláda, poprosím ministra hospodárstva, aby predložil návrh uznesenia na odvolanie riaditeľa SŠHR, aby sme veľmi rýchlo zabezpečili poriadok v tejto inštitúcii. Možno to však nebude, keď nás pán riaditeľ presvedčí o opaku,” povedal Matovič.

Premiér po návšteve SŠHR skonštatoval, že v skladoch nie sú žiadne jednorazové ochranné obleky pre zdravotníckych pracovníkov, návleky na obuv k oblekom, ochranné okuliare, respirátory FFP3 či FFP2. Vláda Petra Pellegriniho (Smer-SD) podľa neho zanechala prázdny sklad. Zdôraznil potrebu čo najskôr zabezpečiť tieto prostriedky pre zdravotníkov.

Prečítajte si tiež:
Aktuálne rozdelenie okresov podľa epidemiologickej situácie

V súvislosti so zmluvami na nákup a zabezpečenie ochranných prostriedkov hovorí o otáznom efektívnom narábaní so štátnymi prostriedkami. Odpovede na všetky otázky podľa jeho slov dostanú každú chvíľu.

Matovič kritizoval, že po prvý raz krízový štáb zasadal pre šírenie nového koronavírusu až 27. februára, čo považuje za neskoré. Poukázal na to, že to bol prvý deň volebného moratória pred parlamentnými voľbami.

“Smer-SD a vláda, dokým bola predvolebná kampaň, si krízu koronavírusu nevšímali,” poznamenal s tým, že až deň potom prišli na SŠHR inštrukcie, čo by mala zabezpečiť.

Čudné a predražené rúška

Viaceré stránky na sociálnych sieťach upozornili na to, že tieto nákupy sú prinajmenšom čudné. Desať miliónov rúšok si SŠHR objednalo od jednoosobovej s.r.o., založenej len pred necelými 2 mesiacmi, konkrétne 29. 1. 2020. Firma nemá žiadnu históriu a jej sídlo je v rodinnom dome v obci Jelka.

Jednorázové rúška, ktoré sa pri väčšom množstve dajú kúpiť približne za 0,20 až 0,50 centov, firma A-testing s.r.o. predáva SŠHR za 1,3€ bez DPH za 1 kus.

Prečítajte si tiež:
COVID-19: Pribudlo 1326 pozitívne testovaných a 31 úmrtí. Najviac v Trenčianskom kraji

Navyše, v zmluve sa píše, že dodávateľ len sprostredkuje nákup rúšok niekde v zahraničí, ale bez toho, aby tovar dopravil na Slovensko. Dopravu si tak bude musieť Slovensko zariadiť na vlastné náklady.

Rúška a zdravotnícky materiál budú zabezpečovať 3 firmy

Okrem jedného domáceho výrobcu ide o dve neznáme “jednoosobové eseročky”. Jedna bola založená na konci januára a druhá sa do Registra partnerov verejného sektora zapísala len pár dní dozadu. Tieto dve firmy majú podľa zmlúv Slovensku zabezpečiť ochranné pomôcky a rúška za 26 miliónov eur. Zaujímavosťou je, že v zmluvách chýba samotná špecifikácia.

Nákup rúšok už podpísali

Predseda správy štátnych hmotných rezerv (SŠHR) Kajetán Kičura v oznámil, že podpísal zmluvy na dodávky 30 miliónov chirurgických rúšok a ďalších ochranných prostriedkov, potrebných na zvládnutie krízovej situácie nového koronavírusu COVID-19.

 

Máte tip? napíšte nám mailom
Zdroj tasr

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií