Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Známy thajský záliv známy z filmu Pláž zostane do roku 2021 zatvorený, zničili ho turisti

Thajská zátoka, ktorá sa stala ikonickou vďaka filmu Pláž (The Beach) s Leonardom DiCapriom v hlavnej úlohe, zostane ešte dva roky zatvorená. Môže za to neutíchajúci nápor turistov.

Ide o malú zátoku Maya Bay, ktorá sa nachádza na ostrove Ko Phi Phi Leh. Ten je jedným zo 6 ostrovčekov tvoriacich súostrovie Phi Phi, pričom najznámejšie sú Koh Phi Phi Don a práve Koh Phi Phi Leh.

https://www.instagram.com/p/BxNtRakA_7q/

Maya Bay bola dočasne zatvorená minulý rok po tom, čo úradníci zaznamenali prudký nárast návštevníkov, ktorí vážne poškodili životné prostredie. Pred tým, než zálivu zatvorili, ho každý deň navštívilo až 5 000 ľudí a v dôsledku toho zomrela väčšina jeho koralov.

Úradníci predĺžili zákaz turistov o dva roky, aby tak zátoke poskytli viac času na zotavenie.

Čas je potrebný pre koraly aj vedenie

Odkedy platí zákaz návštevníkov, vo vodách zálivu pri útesoch už videli aj žraloka čiernocípeho. Profesor Thon Thamrongnawasawat, ktorý radí thajským národným parkom, sa v januári vyjadril, že po znovuotvorení bude počet turistov obmedzený a lode v zátoke nebudú môcť kotviť, píše BBC.

Songtham Suksawang, riaditeľ národného parku, sa vyjadril: „Potom (v roku 2021) znova preskúmame, či je záliv pripravený na otvorenie pre turistov. Náš tím bude situáciu preskúmavať každé tri mesiace.“

Záliv je zatvorený od júna 2018. Odvtedy okolo oblasti Maya Bay znova nasadili okolo 10-tisíc koralov. Tie úspešne rástli až do nedávnej horúcej vlny, ktorá spôsobila nárast teploty mora až na 32 °C. Suksawang hovorí, že je to príliš horúce pre novo zasadené koraly. Zákaz turistov teda okrem toho, že poskytuje viac času koralom, tiež poskytuje čas aj vedeniu na rozšírenie návštevníckeho zariadenia ostrova. Píše o tom CNN.

Plánujú napríklad nainštalovať nový dok, ekologicky orientovanú promenádu, nové toalety… Takisto vyvíjajú nový elektronický systém predaja cestovných lístkov. Chcú zabezpečiť, aby bol počet návštevníkov obmedzený denne na maximálne 1200, a to rozdelených do 4 časových blokov.

„Naším cieľom je dosiahnuť trvalo udržateľný cestovný ruch,“ hovorí Suksawang. „Chceme odovzdať toto prírodné dedičstvo našim budúcim generáciám.“

Zátoka Maya Bay sa stala mimoriadne obľúbenou a známou po filme Pláž z roku 2000, kde sa v hlavnej úlohe predstavil Leonardo DiCaprio. Takéto panenské zábery „raja na Zemi“ sme veru už dlho nevideli; užite si ich aspoň prostredníctvom tohto traileru.

Zdroj titulnej foto: twitter.com/A Travel Companion, 20th Century Fox

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií