fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Medvede by sa už viac nemali dostať k odpadkom! Testovali nové kontajnery

Máte tip? napíšte nám mailom

Odolnosť špeciálne upraveného kontajnera pred medveďom hnedým testovali vo štvrtok v priestoroch Zoologickej záhrady Košice.

Túto skúšku podstúpil 21-ročný medveď Žabo. Do kontajnera mu vložili med, salko, ovocie či sladké pečivo. Ihneď sa k nádobe vrhol, no dostať sa do nej bolo náročné.

Ako potvrdil autor projektu Maroš Voronič, štandard v dĺžke 60 minút prekročili. „Po 90 minútach to medveď vzdal,“ dodal s tým, že zviera sa k odpadkom nedostalo. Kontajner by mohol zabrániť aj tzv. vyberačom odpadkov.

Zdroj: kosicednes.sk/Iveta Vaculová

„Ide o ochranu kontajnera pred nedovoleným vyberaním odpadu alebo manipuláciou s ním. Výnimočný je v tom, že sme použili bežný plastový kontajner, ktorý sme odstrojili od niektorých komponentov. Je osadený v rámovej konštrukcii, ktorá je upevnená k nejakej rovine, respektíve k podlahe, a do tejto konštrukcie sa kontajner pri manipulácii vsúva a vysúva sa z nej,“ opísal Voronič.

Ako povedal, pri vývoji sa snažili o systémové riešenie. „Vhadzovací otvor zabezpečuje to, aby bolo možné vhodiť do kontajnera napríklad vrece v objeme 60 litrov, ale zároveň, aby sa zabránilo priechodu ľudí,“ vysvetlil s tým, že odpad nepadá do kontajnera rovno, ale ide, takpovediac, cez zákrutu„Tým sa znemožňuje prístup deťom, ale chráni aj pred vyberaním odpadkov,“ dodal. Podľa jeho slov by sa do kontajnera mal problém dostať už zhruba meter vysoký človek.

Prečítajte si tiež:
Milovníci prírody pozor! Takto krásne sformované oblaky ste (možno) ešte nevideli
Zdroj: kosicednes.sk/Iveta Vaculová
Verzie pre mestá sme testovali v Michalovciach a verziu pred medveďmi a diviakmi vo Vysokých Tatrách, zatiaľ úspešne. Z praktických skúseností sme vytvorili modifikáciu aj pre mestá, aj pre odľahlé oblasti,“ povedal počas štvrtkového testovania Voronič. Doplnil, že pri testovaní sledovali typ použitých materiálov aj ich hrúbku.

Zdroj: http://www.teraz.sk/magazin/kosice-medved-hnedy-testoval-odpadovy-ko/336570-clanok.html, https://kosicednes.sk/zaujimavosti/medved-prehral-s-kontajnerom/

Foto: https://www.facebook.com/ZooKosice/photos/pcb.1744474658922352/1744473882255763/?type=3&theater, https://kdmedia.blob.core.windows.net/media/filer_public/7d/c1/7dc17414-fd4d-4ee8-827a-79d6905f93d7/medved_foto.jpg2

 

Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií