Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Medzinárodný deň priateľstva: Akí dôležití sú pre Slovákov priatelia? Pozrite, čo ukazuje výskum

Dôležitosť priateľov v životoch Slovákov sa zvyšuje. Vyplýva to z výsledkov výskumu, ktorý v minulom roku uskutočnil Sociologický ústav Slovenskej akadémie vied v rámci Výskumu európskych hodnôt (EVS).

Ústav zverejnil jeho výsledky pri príležitosti Medzinárodného dňa priateľstva, za ktorý Organizácia spojených národov vyhlásila 30. júl.

Jeho zámerom je „podporovať myšlienku priateľstva medzi národmi, krajinami, kultúrami aj jednotlivcami ako inšpiráciu k úsiliu o mier a k budovaniu mostov medzi spoločenstvami“.

Informovala o tom hovorkyňa SAV Monika Hucáková.

Výskum zároveň potvrdil, že názory ľudí, pre ktorých priatelia a známi sú veľmi dôležitou hodnotou, nepotvrdzujú myšlienky Medzinárodného dňa priateľstva. Respondenti nie sú otvorenejší ani tolerantnejší voči prisťahovalcom, moslimom a ďalším málo prijímaným kategóriám osôb. Nemajú ani väčšiu všeobecnú dôveru k druhým ľuďom.

„Uznávanie dôležitosti priateľstva je tak na Slovensku spojené skôr s ohraničovaním sa ako s otvorenosťou a budovaním mostov k iným,“ konštatujú vedci.

Respondenti zdôrazňujúci veľkú dôležitosť priateľstva v živote sa nelíšia v miere všeobecnej dôvery či opatrnosti voči druhým ľuďom od respondentov s menším dôrazom na priateľstvo a od súboru SR. Tí, ktorí zdôrazňujú veľkú dôležitosť priateľstva, pociťujú mierne častejšie vyššiu úplnú dôveru k tým, ktorých osobne poznajú. Takisto aj dôveru „do istej miery“ k tým, ktorých stretnú prvýkrát.

Medzinárodný deň priateľstva
Tí, pre ktorých sú priatelia a známi veľmi dôležití, sa cítia veľmi šťastní aj sa tešia veľmi dobrému zdraviu. Zdroj: pexels.com

V miere dôvery voči ľuďom iného náboženstva či ľuďom z iného štátu sa však od nich a ani od priemeru súboru SR neodlišujú. „Uznávanie veľkej dôležitosti priateľstva sa teda u obyvateľov Slovenska nespája s väčšou dôverou a otvorenosťou voči iným. Takisto sa nespája ani s väčšou toleranciou rozmanitosti,“ tvrdia sociológovia.

„Respondenti, pre ktorých sú priatelia a známi veľmi dôležití, sa častejšie ako priemer SR cítia veľmi šťastní (23 percent a 17 percent). Častejšie sa tešia veľmi dobrému zdraviu (23/17). Častejšie sú aj veľmi hrdí na to, že sú občania SR ako priemer (40/34),“ objasňujú sociológovia.

Veľký dôraz na priateľstvo podľa výskumu nevedie k poklesu dôrazu na iné základné hodnoty. Respondenti, ktorí priateľom prikladajú veľkú váhu, kladú v porovnaní so súborom SR nadpriemerný dôraz aj na ďalšie základné hodnoty.

Veľkú dôležitosť rodine pripisuje 97 percent (SR – 91 percent), práci 76 percent (SR – 64).  Ďalej politike 19 percent (SR – 11) a voľnému času 77 percent (SR – 50).

Výskum sa uskutočnil od 27.9. do 30.11. 2017 na vzorke 1435 respondentov s návratnosťou 65 percent.

Zdroj: http://www.teraz.sk/magazin/sav-dolezitost-priatelstva/339611-clanok.html

Foto: https://www.pexels.com/photo/silhouette-photography-of-group-of-people-jumping-during-golden-time-1000445/, https://www.pexels.com/photo/backlit-dawn-foggy-friendship-697243/

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií