fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Medzinárodný festival detských folklórnych súborov sa práve začína!

Folklór, kroje, výšivky… stále viac sa zamilúvame do našich národných pokladov.

Nielen to, že sa ľudovky a folklórne súbory tešia popularite a dostali sa do telky (v podobe relácie Zem spieva) alebo že naša obľúbená Tamara Šimončíková Heribanová je známou zberateľkou krojov a v jednom sa ukázala napríklad aj na Plese v opere 2017.

View this post on Instagram

Prípravy na dnešný ples ukončené 😊Tieto šaty sú vyjadrením môjho vzťahu k slovenským tradíciám, nášmu národnému odevu, sú poctou obdivuhodnej zručnosti, zmyslu pre krásu a umeleckému a remeselnému majstrovstvu našich predkov. Je to naše Haute Couture ❤ Tento pôvodný očovský kroj z medzivojnového obdobia pochádza zo zbierky manželov Kraskových, ktorí mnoho rokov zachraňujú kroje. Ďakujem z celého srdca, že mi tento skvost na Ples v opere zapožičali. Už na prvý pohľad som vedela, že ide o unikát a že som také niečo ešte nevidela, a to zbieram kroje vyše pätnásť rokov. Takisto ďakujem Zuzke Tajek Piešovej z ÚĽUVu za pomoc s praním, škrobením, za vzácne rady, môjmu drahému Lukimu Kimličkovi za to, že opäť premostil svet včerajška s dneškom a Janke Hossovej z Očovej za konzultácie. ❤❤❤ #kroj #tradicie #slovakheritage #slovak #hautecouture #slovakembroidery #očová #kroje #plesvopere #plesvopere2017 @plesovyinsider

A post shared by Tamara Šimončíková Heribanová (@tamaraheribanova) on

 

Pozornosť sa v súvislosti s folklórom upriamuje aj na deti, ktoré majú dokonca svoj vlastný festival. 21. ročník sa začína práve dnes a potrvá do nedele 10. júna.

Medzinárodný festival detských folklórnych súborov Bratislava sa zaradil medzi zaujímavé programy hlavného mesta SR. Symbol festivalu – rozžiarené slnko, ktoré festival sprevádza na každom kroku – hlavne krojovaným sprievodom mestom, pritiahol pozornosť divákov, médií, turistov a stretol sa s nadšením a spokojnosťou účastníkov.

Plagát festivalu. Zdroj: facebook.com/Medzinárodný festival detských folklórnych súborov

Snahou hlavného organizátora festivalu, Cechu detských folklórnych súborov, je vybudovanie a udržiavanie tradície detského folklórneho festivalu v Bratislave. Medzinárodný folklórny festival je príležitosťou stretnutia sa detí, ktoré svoj voľný čas venujú záľube v ľudových piesňach, hudbe a tanci. Festival chce poukázať na krásu slovenského folklóru a prispieť k udržiavaniu a šíreniu ľudových tradícií Slovenska aj prostredníctvom činnosti detských folklórnych súborov. Stretnutím so zahraničnými účastníkmi sa umožní deťom spoznať aj kultúru iných krajín, nadviazať nové priateľstvá a odbúrať jazykové bariéry, či naučiť sa tance a piesne iných národov.

Program je nasledovný:

7.-10.6.2018

10:00-19:00 21 rokov našich krojov – výstava pre verejnosť vo V-klube (Námestie SNP)

8.6.2018

10:00 Koncerty pre školy a verejnosť v Bratislave

16:30 Krojovaný sprievod detí Starým Mestom

17:15 Folklór v meste – koncert detí (Hlavné námestie)

9.6.2018

15:00 Festival v okolí – vystúpenie v  okolitých obciach/mestách súčasne

10.6.2018

16:00 Dobre sa tu majte! – záverečný galaprogram festivalu (Hlavné námestie)

 

A vyzerá to tam nejako takto:

Zdroj: TASR

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií