Medzinárodný festival detských folklórnych súborov sa práve začína!

Medzinárodný festival detských folklórnych súborov sa práve začína!

Folklór, kroje, výšivky… stále viac sa zamilúvame do našich národných pokladov.

Nielen to, že sa ľudovky a folklórne súbory tešia popularite a dostali sa do telky (v podobe relácie Zem spieva) alebo že naša obľúbená Tamara Šimončíková Heribanová je známou zberateľkou krojov a v jednom sa ukázala napríklad aj na Plese v opere 2017.


View this post on Instagram

Prípravy na dnešný ples ukončené 😊Tieto šaty sú vyjadrením môjho vzťahu k slovenským tradíciám, nášmu národnému odevu, sú poctou obdivuhodnej zručnosti, zmyslu pre krásu a umeleckému a remeselnému majstrovstvu našich predkov. Je to naše Haute Couture ❤ Tento pôvodný očovský kroj z medzivojnového obdobia pochádza zo zbierky manželov Kraskových, ktorí mnoho rokov zachraňujú kroje. Ďakujem z celého srdca, že mi tento skvost na Ples v opere zapožičali. Už na prvý pohľad som vedela, že ide o unikát a že som také niečo ešte nevidela, a to zbieram kroje vyše pätnásť rokov. Takisto ďakujem Zuzke Tajek Piešovej z ÚĽUVu za pomoc s praním, škrobením, za vzácne rady, môjmu drahému Lukimu Kimličkovi za to, že opäť premostil svet včerajška s dneškom a Janke Hossovej z Očovej za konzultácie. ❤❤❤ #kroj #tradicie #slovakheritage #slovak #hautecouture #slovakembroidery #očová #kroje #plesvopere #plesvopere2017 @plesovyinsider

A post shared by Tamara Šimončíková Heribanová (@tamaraheribanova) on

 

Pozornosť sa v súvislosti s folklórom upriamuje aj na deti, ktoré majú dokonca svoj vlastný festival. 21. ročník sa začína práve dnes a potrvá do nedele 10. júna.

Medzinárodný festival detských folklórnych súborov Bratislava sa zaradil medzi zaujímavé programy hlavného mesta SR. Symbol festivalu – rozžiarené slnko, ktoré festival sprevádza na každom kroku – hlavne krojovaným sprievodom mestom, pritiahol pozornosť divákov, médií, turistov a stretol sa s nadšením a spokojnosťou účastníkov.

PREČÍTAJTE SI TIEŽ  Druhý ročník VIBE festivalu sa niesol v znamení dažďa a skvelých koncertov
Plagát festivalu. Zdroj: facebook.com/Medzinárodný festival detských folklórnych súborov

Snahou hlavného organizátora festivalu, Cechu detských folklórnych súborov, je vybudovanie a udržiavanie tradície detského folklórneho festivalu v Bratislave. Medzinárodný folklórny festival je príležitosťou stretnutia sa detí, ktoré svoj voľný čas venujú záľube v ľudových piesňach, hudbe a tanci. Festival chce poukázať na krásu slovenského folklóru a prispieť k udržiavaniu a šíreniu ľudových tradícií Slovenska aj prostredníctvom činnosti detských folklórnych súborov. Stretnutím so zahraničnými účastníkmi sa umožní deťom spoznať aj kultúru iných krajín, nadviazať nové priateľstvá a odbúrať jazykové bariéry, či naučiť sa tance a piesne iných národov.

Program je nasledovný:

7.-10.6.2018

10:00-19:00 21 rokov našich krojov – výstava pre verejnosť vo V-klube (Námestie SNP)

8.6.2018

10:00 Koncerty pre školy a verejnosť v Bratislave

16:30 Krojovaný sprievod detí Starým Mestom

17:15 Folklór v meste – koncert detí (Hlavné námestie)

9.6.2018

15:00 Festival v okolí – vystúpenie v  okolitých obciach/mestách súčasne

10.6.2018

16:00 Dobre sa tu majte! – záverečný galaprogram festivalu (Hlavné námestie)

 

A vyzerá to tam nejako takto:

Zdroj: TASR

Google+ Linkedin

Written By :

Obdivovateľka umenia vo všetkých jeho formách, hľadajúca a nachádzajúca ho všade okolo seba. Fotografiami si zaznamenávam svet, najradšej cez dokumentárnu fotografiu, ľudí a ich príbehy. Rada si tieto príbehy aj píšem a hrám.