fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Obľúbená dovolenková destinácia: Je Srí Lanka pre turistov ešte stále taká atraktívna?

Srí Lanka bola s najväčšou pravdepodobnosťou cestovateľským snom mnohých z nás. Pláže, vlny, palmy, čajové plantáže… dokonalá scenéria. Je však krajina stále taká obľúbená?

Počet turistov prichádzajúcich na Srí Lanku v júni prudko poklesol, čo znamená vážny ekonomický dopad veľkonočných teroristických útokov na ostrovný štát v Indickom oceáne. Informuje o tom agentúra AP.

Čísla turistov klesajú

Úrad pre rozvoj cestovného ruchu na Srí Lanke v stredu povedal, že minulý mesiac sa uskutočnilo 63 072 turistických návštev, čo je o 57 % menej ako v júni 2018, keď to bolo 146 828.

Najviac dovolenkárov prichádza z Indie, nasleduje Austrália, Spojené kráľovstvo a Čína. Takmer 97 % prišlo letecky.

Počet príchodov za prvých šesť mesiacov tohto roka je 1 008 449, čo predstavuje pokles o 13,4 % v porovnaní s rokom 2018, keď prišlo do krajiny v prvom polroku 1 164 647 návštevníkov.

Čo je za tým?

Sedem samovražedných atentátnikov zasiahlo 21. apríla, presne na Veľkonočnú nedeľu, kostoly a luxusné hotely, ktoré sú turisticky atraktívne. K atentátom sa prihlásil Islamský štát. Tieto útoky patria k najkrvavejším v dejinách krajiny.

Výbuchy zabili viac ako 250 ľudí, z toho 45 cudzincov najmä z Číny, Indie, USA a Spojeného kráľovstva.

Dôležitý zdroj príjmov krajiny

Cestovný ruch bol v minulom roku tretím najväčším zdrojom príjmov na Srí Lanke. Môžeme povedať, že práve turizmus postavil ekonomiku Srí Lanky na nohy, predstavuje 4,9 % HDP krajiny.

Minulý rok ju navštívilo 2,3 milióna turistov, ktorí priniesli 4,4 miliardy dolárov, čo predstavuje takmer 12 %-ný nárast oproti roku 2017. Približne pol milióna Srílančanov je priamo závislých od cestovného ruchu a 2 milióny nepriamo.

View this post on Instagram

Have we told you guys yet that we love palm trees? 😅😁Comment with a palm tree 🌴 below if you are obsessed with palm trees as us😘🙏😅 . To be honest with you guys..today was a hard day for us. We worked 10 hours a day at our normal job as #architects – afterwards we work 4-6 hours more on our website and towards our #dream to travel the world🙏 We still have to work between our #journeys around the world. Arriving home we had to do 1 hour yoga to get away all the stressful vibes😌…Let‘s encourage people, let‘s inspire people and let‘s spread love although it was a stressful day❤️ Do you feel the same after a stressful day? ….. Photo idea inspired by @mariefeandjakesnow #srilanka #palmtree #couple #love #happy #potd #unawatuna #dreamcabana #dalawella – Reposted from @travelinyourarms

A post shared by Sri Lanka (@feelsrilanka) on

Vláda očakávala, že tento rok dosiahnu príjmy z cestovného ruchu výšku 5 miliárd dolárov, ale po výbuchoch zrejme klesnú na 3,7 miliardy dolárov.

Zaujímavé ale je, že spoločnosť Lonely planet vyhlásila Srí Lanku za dovolenkovú destináciu roka.

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií