fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Mesto Martin ukončilo rozpočtové provizórium, pred schválením rozpočtu sa viedla takmer dvojhodinová diskusia

Pri prijímaní rozpočtu nenašiel mestský parlament stopercentnú zhodu.

Máte tip? napíšte nám mailom

23.2.2023 (SITA.sk) – Po necelých dvoch mesiacoch sa končí rozpočtové provizórium mesta Martin. V roku 2023 bude mestská samospráva hospodáriť s viac ako 55-miliónovým rozpočtom.

Rozpočet vo vyrovnanej podobe schválili na štvrtkovom rokovaní poslanci mestského zastupiteľstva. Pri prijímaní rozpočtu nenašiel mestský parlament stopercentnú zhodu, z 30 prítomných ho podporilo 19 poslancov.

Rozpočet navrhli ako vyrovnaný

Návrh rozpočtu na rok 2023 bol predložený na rokovanie mestského zastupiteľstva už vlani pred Vianocami, avšak vedúca ekonomického odboru Mestského úradu v Martine Marta Ostrodická využila svoje právo a ako predkladateľka materiálu svoj návrh stiahla.

Nanovo pripravený rozpočet bol navrhnutý ako vyrovnaný v celkovej výške 55 523 301 eur, pričom bežný rozpočet je zostavený s bezmála dvojmiliónovým prebytkom a kapitálový rozpočet ako schodkový.

Schodok kapitálového rozpočtu je vykrytý nielen spomínaným prebytkom bežného rozpočtu, ale aj kladným rozdielom finančných operácií.

„Mesto Martin podalo v novembri mestskému zastupiteľstvu návrh na zvýšenie niektorých sadzieb dane z nehnuteľností, ktorý mal do rozpočtu priniesť jeden milión eur. Vzhľadom k tomu, že nebol prijatý, v tomto návrhu rozpočtu sme museli pristúpiť k škrtu v niektorých výdavkoch vrátane miezd. Bude však nevyhnutné v priebehu roka prehodnotiť aj výšku niektorých poplatkov za služby poskytované občanom mesta,” skonštatovala pri predkladaní rozpočtu Ostrodická.

Prečítajte si tiež:
Bude minister Mikulec odvolaný? Matovič a Tomáš nemajú rovnaký názor

Požiadavky boli na 25 miliónov

Investičné požiadavky pre budúci rok z jednotlivých odborov mestského úradu a rozpočtových a príspevkových organizácií presiahli 25 miliónov eur, v rozpočte sa nakoniec objavila približne štvrtina z nich.

Najväčšou investičnou akciou bude takmer trojmiliónová výstavba multifunkčnej voľnočasovej športovej haly v areáli Základnej školy Dubčeka, na ktorú sa radnici podarilo získať dotáciu vo výške 1,2 milióna od ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie. Zvyšnú časť nákladov plánuje mesto financovať z úveru.

K rozpočtu sa viedla takmer dvojhodinová diskusia, niektorí poslanci predložili aj pozmeňovacie návrhy na rozpočtové presuny, ale ani jeden z nich nezískal dostatočnú podporu. Poslanecký zbor neodsúhlasil ani rozsiahly návrh rozpočtových presunov pripravený ekonomickou komisiou.

Viac k témam: rozpočtové provizórium, Samospráva
Zdroj: SITA.sk – Mesto Martin ukončilo rozpočtové provizórium, pred schválením rozpočtu sa viedla takmer dvojhodinová diskusia © SITA Všetky práva vyhradené.

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií