fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Mesiac počas zatmenia trafil malý meteoroid. Ostal po ňom kráter s rozlohou až 6 kilometrov

Máte tip? napíšte nám mailom

Na Mesiaci sa počas jeho posledného zatmenia objavilo jasné svetlo a nový kráter. Astronómovia tvrdia, že do neho narazil meteoroid.

V nedeľu 20. januára boli ľudia na západnej pologuli svedkami posledného zatmenia Mesiaca tejto dekády. Avšak počas sledovania mystického červeného odtieňa niektorí pozorovatelia zachytili niečo, čo nečakali – záblesk telesa, ktoré zasiahlo povrchJustin Cowart, PhD. kandidát na univerzite Stony Brook v New Yorku, hovorí, že to nie je až taká zvláštnosť. Meteoroidy tejto veľkosti padnú na Mesiac zhruba každý týždeň. Avšak je to prvýkrát, kedy na Mesiac dopadol meteoroid počas zatmenia.

Pozorovatelia začali okamžite postovať na sociálne siete fotografie a videá zachytávajúce dopad a správa sa bleskovou rýchlosťou šírila do sveta. Mnohí vedci najprv pristupovali k tvrdeniam s primeraným skepticizmom. Zábery svetla z nárazu sú slabé a krátke, takže sa mohli ľahko pomýliť s nešikovnosťou fotografujúcich. Ale fotka za fotkou ukazovala to isté – rovnaký záblesk svetla na západnej časti Mesiaca.

Na oficiálne fotografie miesta dopadu si ešte počkáme

Náraz vesmírneho telesa do našej luny nakoniec astronómovia potvrdili. Tvrdia, že ďalším krokom bude detailné zhromaždenie viacerých pozorovaní, aby sa dal nový kráter zachytiť na fotkách. Zem a Mesiac sú v takej blízkosti, že pozorovanie nárazov na Mesiac nám môže pomôcť dozvedieť sa viac o frekvencii dopadov na Zem,” vysvetľuje španielsky vedec.

Malý svetelný bod v dolnej časti ukazuje miesto dopadu. Zdroj: Griffith Observatory

Napriek tomu, že pozemská atmosféra nás chráni pred mnohými menšími vesmírnymi telesami lietajúcimi slnečnou sústavou, meteoroidy môžu stále ohrozovať množstvo satelitov, ktoré krúžia okolo planéty a sú životne dôležité pre udržanie navigácie, telekomunikácií, predpovedanie počasia a mnohých ďalších vecí.

Nájdenie nového krátera na Mesiaci však potrvá istý čas. Kozmická loď pod skratkou LRO je určená na obliehanie nášho Mesiaca a počas 10-tich rokov zaznamenala na jeho povrchu už stovky zmien. Pošlú ju na miesto dopadu hneď po tom, ako zistia, kde sa presne nachádza. Na oficiálne fotografie si tak musíme počkať, isté je zatiaľ len to, že meteoroid zanechal kráter s rozlohou približne 6 kilometrov.

Prečítajte si tiež:
Projekt Ekoista.sk: Všimli ste si, koľko odpadu pribudlo? Poďme spolu zmeniť to, čo zakrýval sneh niekoľko mesiacov

Zdroj: nationalgeographic.com

Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií