Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Meteorológovia tvrdia, že rok 2020 bude najteplejším rokom od začiatku meraní

Vedci tvrdia, že globálne spomalenie ekonomiky síce znížilo emisie, potrebné sú však dlhodobejšie zmeny.

Rok 2020 bude najteplejším rokom od začiatku meraní. Vyplýva to z doterajšieho vývoja počasia. Meteorológovia odhadujú, že existuje 50 – 75 % šanca, že v roku 2020 dôjde k prekročeniu rekordu stanoveného pred štyrmi rokmi.

Hoci lockdown kvôli koronavírusu dočasne vyčistil oblohu. Na ochladenie klímy to nestačilo. Tá si vyžaduje hlbšie a dlhodobejšie opatrenia.

Tepelné rekordy v Antarktíde a Grónsku sa lámu už od januára, čo mnohých vedcov prekvapilo, pretože tentokrát nejde o rok El Niño, fenomén, ktorý sa zvyčajne spája s vysokými teplotami.

Americká správa pre oceány a atmosféru v USA počíta so 75 % pravdepodobnosťou, že rok 2020 bude najteplejším rokom od začiatku meraní.

Americká agentúra uviedla, že trendy podobne kopírujú súčasný rekord z roku 2016, keď začiatkom roka stúpali teploty v dôsledku neobvykle intenzívneho El Niño a potom klesli.

Americká agentúra uviedla, že existuje 99,9 % pravdepodobnosť, že rok 2020 bude jedným z piatich najlepších rokov vôbec.

Samostatný výpočet Gavina Schmidta, riaditeľa Goddardovho Inštitútu NASA pre vesmírne štúdie  v New Yorku, zistil, že tento rok je 60 % šanca dosiahnuť tento rekord.

Úrad Met je opatrnejší a odhaduje 50 % pravdepodobnosť, že do roku 2020 sa zavedie nový rekord, hoci britská inštitúcia tvrdí, že tento rok predĺži obdobie teplých rokov od roku 2015, čo je najteplejšie zaznamenané obdobie.

Neobvyklé počasie sa stáva normálnym

Teplotné rekordy sa lámu rok čo rok a mesiac po mesiaci.

Tento január bol najteplejším v histórii a mnoho arktických krajín zostalo vo svojich hlavných mestách bez snehu. Vo februári zaznamenala výskumná základňa v Antarktíde po prvýkrát na južnom kontinente teplotu vyššiu ako 20 °C. Na druhom konci sveta Qaanaaq v Grónsku v nedeľu nastavil aprílový rekord 6 °C.

V prvom štvrťroku boli teploty najvýraznejšie vo východnej Európe a Ázii, kde boli teploty nad 3 °C. V posledných týždňoch sa veľká časť Spojených štátov zapotila. Minulý piatok v centre Los Angeles podľa Národnej meteorologickej služby zaznamenalo aprílové maximum 34 °C. Západná Austrália zaznamenala rekordné horúčavy.

Vo Veľkej Británii je tento trend menej výrazný. Maximálna denná maximálna teplota v Spojenom kráľovstve za apríl je 3,1 °C nad priemerom. Záznamy sú stanovené v Cornwalle, Dyfed a Gwynedd.

Karsten Haustein, vedec v oblasti klímy na Oxfordskej univerzite, uviedol, že globálne otepľovanie sa rýchlo približuje k 1,2 °C nad úroveň pred industrializáciou. Hovorí, že jeho online sledovač ukazuje relatívne konzervatívnu úroveň otepľovania 1,14 °C kvôli medzerám v údajoch, ale to by sa po zahrnutí najnovších údajov mohlo zvýšiť na 1,17 °C alebo viac.

Hoci pandémia prinajmenšom dočasne znížila množstvo nových emisií. Uviedol však, že hromadenie skleníkových plynov v atmosfére zostáva veľkým problémom.

,,Klimatická kríza pokračuje bez zmeny,“ uviedol Haustein. „Emisie tento rok klesnú, ale jej koncentrácie neustále stúpajú. Je veľmi nepravdepodobné, že by sme si všimli akékoľvek spomalenie nárastu atmosférických emisií skleníkových plynov. Teraz máme jedinečnú šancu prehodnotiť naše rozhodnutia a využiť korónovú krízu ako katalyzátor trvalo udržateľnejších spôsobov dopravy a výroby energie (prostredníctvom stimulov, daní, cien uhlíka atď.).“

Zdroj theguardian.com
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií