fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Ďalšia politická kampaň alebo rozumné riešenie? V tomto meste bude MHD zadarmo

Máte tip? napíšte nám mailom

Vlaky zadarmo pre študentov a dôchodcov na Slovensku sú realitou už 5 rokov. Ľudia si rýchlo uvedomili, že náklady na týchto cestujúcich sa teraz musia financovať z iných zdrojov a vrecká poslancov to určite nebudú.  V reakcii na tento krok sa zodvihla vlna ostrej kritiky. Po čase rozhorčenie mierne utíchlo a Komárno po novom zavádza MHD zadarmo. Tá však bude tentoraz zadarmo pre všetkých.

Komárno sa rozhodlo strategicky

Ľudí, ktorí sa po meste pohybujú autom pribúda a naopak tých, ktorí využívajú mestskú hromadnú dopravu, je stále menej. Obzvlášť kritická je situácia v meste Komárno, kde sa údajne príjmy z predaja cestovných lístkov blížia k slabým desiatim percentám zo sumy vynaloženej na verejnú dopravu. Mesto teda pristúpilo k zavedeniu cestovania MHD pre každého zadarmo. Ako sa vyjadril primátor mesta Béla Keszegh pre Startitup, cieľom je, aby občania túto službu využívali čo najviac. Zároveň je možné týmto krokom zabezpečiť, aby ľudia nechávali svoje autá doma, čo prispeje k zlepšeniu životného prostredia, parkovacích podmienok a taktiež zníženiu hustej dopravy. V neposlednom rade sa pomôže sociálne slabším, aby za cestu do školy či práce nemuseli platiť. Návrh odhlasovali poslanci mestského zastupiteľstva a financovať by sa mal z mestskej pokladnice.

,,Cieľom je, aby občania túto službu využívali čo najviac. Zároveň je možné týmto krokom zabezpečiť, aby ľudia nechávali svoje autá doma, čo prispeje k zlepšeniu životného prostredia, parkovacích podmienok a taktiež zníženiu hustej dopravy a predchádzaniu zápcham.“

cestovanie

Zdroj: unsplash.com

V zahraničí je to bežná prax

Hlavné mesto Estónska, Tallin, zaviedlo bezplatnú verejnú dopravu už v roku 2013. Ak by ste si mysleli, že to mesto musí stáť veľa peňazí, ste na omyle. Pokiaľ chce obyvateľ Tallinu využívať MHD zadarmo, musí sa registrovať na miestnom úrade ako oficiálny obyvateľ mesta. Jeho dane tak pravidelne poputujú do mestskej kasy. Mesto z nich potom dokáže dopravu bez problémov financovať. Projekt je nakoniec vysoko ziskový a mestu zarobil až 20 miliónov eur. V súčasnosti funguje bezplatná autobusová doprava takmer v celej krajine. S takouto vymoženosťou sa môžete stretnúť aj v Luxembursku, Švédsku či niektorých českých mestách, akými sú napríklad Frýdek-Místek alebo Strakonice.

Prečítajte si tiež:
Budovu ministerstva vnútra museli uzavrieť, pretože jednému zo zamestnancov potvrdili COVID-19

Zdroj: Arriva

Skúsenosti s bezplatnou MHD majú aj iné slovenské mestá

Hoci je Komárno prvým mestom na Slovensku, ktoré zavádza tento benefit pre všetkých obyvateľov, skúsenosti s bezplatnou MHD majú vo viacerých slovenských mestách. Napríklad v Žiline a Seredi cestujú bezplatne všetky deti, študenti a seniori. V mnohých ďalších mestách si cestovanie zadarmo môžete skúsiť počas týždňa mobility.

Táto významná zmena by v Komárne mala byť aktuálna od roku 2020. Prijali by ste takúto výhodu aj vo vašom meste?

Zdroj: startitup.sk

Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií