fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Mikas a Matovič potvrdili ďalšie výnimky z povinnej karantény

S platnosťou od 1. mája by sa pendleri v okruhu 30 kilometrov od hraníc už nemali preukazovať negatívnym testom na Covid-19. Podľa hlavného hygienika Slovenskej republiky Jána Mikasa a premiéra krajiny Igora Matoviča sa situácia vyvíja priaznivo. Výnimku z povinnej karantény po novom dostanú aj študenti študujúci v zahraničí.

Máte tip? napíšte nám mailom

Na utorkovom zasadnutí krížového štábu hlavný hygienik Slovenskej republiky Ján Mikas a predseda vlády Igor Matovič potvrdili niekoľko výnimiek z povinnej karantény. Tie sa dotknú najmä pendlerov v okruhu 30 kilometrov od hraníc, zdravotných pracovníkov a rovnako aj študentov.

Mikas potvrdil výnimku pre pendlerov

Od 1. mája pendleri v okruhu 30 kilometrov od hraníc nebudú potrebovať na vstup do Slovenskej republiky negatívny test na Covid-19. Po včerajšom zasadnutí ústredného krízového štábu to potvrdili predseda vlády Slovenskej republiky Igor Matovič a hlavný hygienik krajiny Ján Mikas. „S prihliadnutím na relatívne priaznivý vývoj epidemiologickej situácie u nás a v susedných krajinách rušíme celkovo túto povinnosť,“ povedal Mikas. Zároveň dodal, že povolia aj vstup detí a neplnoletých osôb, ktorí sú rodinnými príslušníkmi pendlerov.

Zmeny sa dotknú aj študentov

Mikas takisto potvrdil aj rozšírenie výnimky z povinnej štátnej karantény na Slovákov pracujúcich v sociálnych službách v Českej republike. Týka sa to ľudí pracujúcich v Juhomoravskom, Zlínskom, Moravsko-sliezskom a Olomouckom kraji v Českej republike. Výnimka platí aj pre Slovákov pracujúcich v rakúskych spolkových krajinách Burgenland, Dolné Rakúsko a Viedeň. Podobne ako pracovníci v zdravotníctve v spomínaných krajoch sa budú musieť preukázať potvrdením od zamestnávateľa a negatívnym testom na Covid-19. Po novom však s platnosťou 96 hodín.

Prečítajte si tiež:
IKEA Bratislava otvára obchodný dom. Ako bude vyzerať nakupovanie po novom?

Podľa Matoviča o výnimku pre pracovníkov v sociálnych službách a zdravotníctve v Rakúsku požiadala Slovensko rakúska strana. Chcela, aby sme prijali obdobné opatrenie, aké sme zaviedli približne pred týždňom v prospech Českej republiky a zdravotníckych pracovníkov, vysvetlil Matovič. Mikas okrem iného avizoval, že výnimky budú platiť aj v prípade študentov absolvujúcich za hranicami prijímacie či záverečné skúšky. Tieto zmeny majú platiť od 1. mája.

Mikas a Matovič potvrdili ďalšie výnimky z povinnej karantény
zdroj: TASR

Situácia sa výrazne zlepšila

Matovič sa domnieva, že epidemiologická situácia na Slovensku sa výrazne zlepšila. Na základe týchto okolností rozhodol o výnimkách z povinnej karantény. „Síce sme susedným krajinám trochu ušli, lebo sme na tom opäť o niečo lepšie ako oni, ale ten rozdiel medzi epidemiologickými situáciami v susedných krajinách a na Slovensku nie je taký, aby sme sa museli obávať toho, že ľudia v pohraničí zvýšia počet pozitívne testovaných,“ dodal Matovič.

Máte tip? napíšte nám mailom
Zdroj TASR
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií