Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Planéta nám pomáha s plastmi. Objavili sa mikróby, ktoré ich vedia rozložiť

Výskumníkom sa podaril neobyčajný objav. Jeho dôsledky majú celosvetový význam.

Nie je to tak dávno, čo sa objavila správa o plastových odpadkoch na dne Mariánskej priekopy, najhlbšieho miesta zemského povrchu. Informácie o znečistenom prostredí bijú na poplach, spoločnosti hľadajú alternatívy k plastu, na ekologický dlh žijeme každým rokom skôr.

Netreba dodávať, že dosahujeme kritický bod. V súčasnosti vo vodách oceánov pláva 100 miliónov ton plastu a predpokladá sa, že do roku 2050 preváži ryby.

Nová nádej

Posledný objav ale naznačuje, že s touto situáciou by nám mohla pomôcť samotná planéta. Tím medzinárodných výskumníkov nedávno zistil, že mikroskopické morské mikróby sú schopné veľmi pomaly rozložiť plastový odpad.

plast
Chania má krásne pláže a tento rok sa stala aj významným výskumníckym miestom. Zdroj: travelpassionate.com

Pre túto štúdiu tím zozbieral polyetylénový a polystyrénový odpad z dvoch pláží gréckeho mesta Chania, ležiaceho na Kréte. V bežných výrobkoch je najčastejšie používaným polyetylén, ktorý nájdeme v šampónových fľašiach aj v nepriestrelných vestách. Polystyrén je tvrdšia látka, ktorá sa používa v baleniach potravín a elektronike.

Tento odpad pred štúdiou prešiel prírodnými zmenami, ktoré upravili jeho chemické látky ako UV žiarenie či pohyb oceánskej vody. Pre mikroorganizmy sa tak stal „ľahšie spracovateľným“.

Mikróbom plast „chutí“

Výskumníci takýto odpad vložili do nádrže slanej vody, ktorá bola plná mikróbov. Niektoré boli druhy, ktoré sa prirodzene vyskytujú v moriach, iné geneticky upravené tak, aby vytvorili silnejšie biofilmy. O päť mesiacov sa výskumníci k nádrži vrátili a výsledky ich veľmi prekvapili. 

plast
Morské mikróby predstavujú novú nádej. Zdroj: pixabay.com

Zistili, že mikróby zmenili chemické zloženie plastového odpadu, čo spôsobilo jeho rozpad a úbytok na objeme. Hmotnosť polyetylénu bola o 7 percent nižšia ako na začiatku a z polystyrénu ubudlo až 11 percent pôvodnej hmotnosti.

Výskum je stále na začiatku, ale s takými pozitívnymi výsledkami vedci dúfajú v možné využitie morských mikróbov. Pomocnú ruku od planéty prijímajú s radosťou.

Zdroj: iflscience.com

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií