fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Za mesiac zjeme mikroplasty vo veľkosti zubnej kefky! Hlavným zdrojom je voda z kohútika

Upozornil na to Svetový fond na ochranu prírody

Máte tip? napíšte nám mailom

Bratislava 12. júna (TASR) – Počas jedného mesiaca zje človek asi 2000 mikročastíc plastov, čo predstavuje veľkosť približne jednej zubnej kefky.

Za jeden týždeň teda skonzumuje plasty vo veľkosti kreditnej karty. Vyplýva to zo štúdie vedcov z austrálskej Univerzity v Newcastle, ktorú pripravili pre Svetový fond na ochranu prírody (WWF). Hlavným zdrojom plastov ľudskom tele je voda z kohútika, ale aj balená vo fľašiach. Fond preto žiada politických lídrov, aby prijali globálnu dohodu s cieľom znížiť množstvo plastov v prírode.

Středozemní moře:WWF(Světový fond na ochranu přírody) uvedl, že Středozemní moře má rekordní úrovně "mikroplastik",…

Zveřejnil(a) Bezpečnostní Situace ve Světě dne Pátek 8. června 2018

Po prvé: znížiť množstvo plastového odpadu

Problém mikroplastov a hromadenia plastového odpadu neobchádza ani Slovensko. „Prvým krokom k riešeniu je znížiť množstvo plastového odpadu v prírode. Vítame preto rozhodnutie slovenskej vlády prijať návrh zákona o zálohovaní plastových obalov a veríme, že nájde podporu i v parlamente. Dobrým krokom je deklarácia Slovenska presadiť tento zákaz používania niektorých jednorazových výrokov o polroka skôr, ako vyžaduje Európska únia (EÚ),” mieni riaditeľka WWF Slovensko Miroslava Plassmann.

Prečítajte si tiež:
Kožatka veľká do 10 rokov vyhynie: Zachrániť ju môžu len dve opatrenia
plasty
Zrdoj: warrenentsch.com

Vedci upozorňujú, že ide o celosvetový problém. Zaznamenali veľké regionálne rozdiely – napríklad vo vode, ktorú konzumuje priemerný obyvateľ USA, je dvojnásobné množstvo plastov než vo vode, ktorú konzumuje Európan. Pokiaľ ide o jedlo, zdrojom je najmä pivo, soľ a morské mäkkýše.

Mikroplasty sú už aj v ľudskom tele

Riaditeľ WWF International Marco Lambertini tvrdí, že plastový odpad nezabíja len život v moriach, ale zvyšky plastov sú v každom ľudskom organizme. „Nemáme šancu uniknúť. Mikroplasty sú súčasťou nášho jedálnička. Čelíme plastovej kríze a svet potrebuje spojiť sily pri jej riešení,” povedal. Dodal, že by preto mali okamžite konať nielen vlády, ale aj firmy a samotní konzumenti.

https://www.instagram.com/p/BvHR-BsFTBI/?utm_source=ig_web_button_share_sheet

WWF poukázal aj na to, že vo voľnej prírode pribudne každý rok asi 100 miliónov ton plastového odpadu. V roku 2016 bolo vyrobených na svete 396 miliónov ton nových plastov, čo predstavuje 53 kilogramov na každého obyvateľa. KampaňouKoniec plastom v prírode/No Plastic in Nature vyzýva fond svetových lídrov práve k tomu, aby prijali globálnu dohodu o znižovaní plastového odpadu. Do petície sa môžu zapojiť aj bežní občania.

Prečítajte si tiež:
Majú šmrnc, sú šetrní k prírode a podporujú útulky. Predstavujeme vám rýdzo slovenskú prírodnú kozmetiku BIOFY
Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií