fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Minister Doležal: Na Slovensku by mali pribudnúť tisíce nájomných bytov

Minister uviedol ako príklad mesto Viedeň. Tieto byty nie sú sociálne byty ale nájomné byty pre mladé rodiny, ktoré majú slúžiť na štart.

Máte tip? napíšte nám mailom

Minister dopravy a výstavby Andrej Doležal (Sme rodina)  načrtol predstavu o nájomných bytoch pre ľudí v relácii Zuzany Martinákovej Ide o pravdu.

Nové byty je možné získať nielen novou výstavbou, ale aj jednoduchším spôsobom – zásadnou rekonštrukciou budov, ktoré štát vlastní.

Financovanie bytov

Štát momentálne rokuje aj s dôchodkovými správcovskými spoločnosťami, ktoré spravujú fondy II. piliera a mohli by tiež financovať výstavbu nájomných bytov.

Ak nastavíme systém, môžeme sa baviť o jednotkách tisícov (bytov),“ povedal Doležal.

Podotkol, že v Štátnom fonde rozvoja bývania zostalo z minulého roka ešte nevyčerpaných 100 miliónov eur, ktoré by sa mohli použiť aj na nájomné bývanie.

Investície do infraštruktúry, napríklad aj bytovej, môže pomôcť podľa ministra ľahšie prekonať krízu.

Video a celú debatu v relácii Zuzany Martinákovej nájdete tu.

Nájomné byty vo Viedni

Podmienky na získanie nájomného bytu v rakúsku sú veľmi jednoduché, uvádza Dennik N.

Musíte mať do 35 rokov a váš príjem nesmie prekročiť 1600 eur na jedu osobu.  Ak bývate dvaja tak  3000 eur. Zhotoviteľ si nájomcov vyberá sám podľa vlastného kľúča, avšak všetci musia splniť tieto dve základné podmienky.

Prečítajte si tiež:
Čoraz viac ľudí nakupuje cez internet. Podľa čoho si zákazník vyberá eshop?

Nájomné sa pohybuje od 380 do 420 eur  na mesiac, záleží na tom, aký je veľký byt.

Nájomcovia v dostávajú nájomnú zmluvu na 99 rokov. Teda ak spĺňate všetky podmienky a platíte načas, môžete v tomto byte žiť až do smrti.

 

Máte tip? napíšte nám mailom
Zdroj pravda

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií