fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Minister Krajčí: Povinnosť absolvovať zubnú prehliadku vypadne zo zákona

Minister zdravotníctva Slovenskej republiky Marek Krajčí uviedol, že povinnosť preventívnej prehliadky u zubára pravdepodobne vypadne zo zákona. Zubní lekári totiž nestihnú vyšetriť všetkých svojich pacientov. Pozastavenie preventívnych prehliadok v dôsledku koronavírusu potvrdil aj prezident Slovenskej komory zubných lekárov.

Máte tip? napíšte nám mailom

Pokiaľ ste tohto roku ešte nestihli absolvovať zubnú preventívnu prehliadku, s najväčšou pravdepodobnosťou zostanete bez nej. Minister zdravotníctva Slovenskej republiky Marek Krajčí prehlásil, že táto povinnosť môže vypadnúť zo zákona. Minister Krajčí však dodal, že pacienti sa nemusia obávať. So situáciou počítajú aj samotní zubní lekári.

Minister Krajčí odkazuje: „Nemajte strach“

Minister zdravotníctva počas sobotňajšej návštevy Fakultnej nemocnice v Nitre poznamenal, že preventívne prehliadky u zubára pravdepodobne nebudú povinnosťou. Podľa platnej legislatívy však poistenec, ktorý neabsolvuje preventívnu prehliadku v tomto roku, si bude môcť v budúcom roku zaplatiť ošetrenie súvisiace so zubným kazom sám. Ako však vysvetlil minister Krajčí, pacienti nemusia mať obavy. „Tak ako boli zrušené pracovné preventívne prehliadky, tak určite aj táto povinnosť vypadne zo zákona,“ skonštatoval minister Krajčí.

Zubári nestíhajú ošetriť všetkých

O pozastavení preventívnych prehliadok u zubára informoval aj prezident Slovenskej komory zubných lekárov Igor Moravčík. „Zubní lekári by teda objednaných pacientov mali kontaktovať telefonicky a podľa situácie preobjednať na iné termíny, prípadne tak vedia urobiť aj samotní pacienti,“ povedal pre webovú stránku preventivne.sk prezident komory.

Prečítajte si tiež:
Dopravnému podniku Bratislava klesli tržby od cestujúcich o 4 milóny eur, budú prepúšťať

Vysvetlil, že prvoradí sú akútni pacienti s bolesťou. „Najskôr človek počas telefonátu so zubným lekárom opíše svoje problémy v ústnej dutine, lekár sa ho spýta na cestovateľskú anamnézu aj príznaky ochorenia,“ upresnil Moravčík. Vzápätí dostane od zubného lekára termín. Pri vstupe do čakárne mu zdravotná sestra odmeria teplotu. Pacient by mal v rámci vypĺňania povinného dotazníku o prípadnom vycestovaní uviesť pravdivé informácie.

Minister Krajčí: Povinnosť absolvovať zubnú prehliadku vypadne zo zákona
zdroj: SITA

Chýbajú ochranné pomôcky a mladí zubári

Moravčík dodal, že problémom zubných lekárov je nedostatok ochranných pomôcok, ktoré sú okrem toho neadekvátne. „Ideálne by bolo, keby mali zubní lekári respirátor FFP3, ochranný štít alebo ochranné okuliare s bočnicami súčasne, pri práci s aerosólom aj jednorazový ochranný oblek,“ uviedol Moravčík a dodal, že bežné rúška zubárov nechránia. Vysvetlil, že z tohto dôvodu musia zubní lekári ku každému pacientovi pristupovať ako ku nakazenej osobe.

Podľa jeho slov je problematická aj veková kategória väčšiny zubárov. V troch krajoch, Nitrianskom, Trnavskom a Banskobystrickom, podiel zubných lekárov starších ako 60 rokov presahuje 40 percent z celkového počtu. „Nevyhnutne teda potrebujeme pomoc od štátu vo forme dodania adekvátnych ochranných pomôcok a disciplínu ľudí, ktorí do ambulancie prídu až po telefonickej konzultácii, aby neohrozili celý personál a následne aj ďalších pacientov,“ dodal prezident komory.

Prečítajte si tiež:
Daniela Kralevich, ktorá mala spôsobiť vážnu dopravnú nehodu sa vyhrážali smrťou a zabili jej psa
Máte tip? napíšte nám mailom
Zdroj TASR

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií