Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Minister vnútra Šutaj Eštok navrhne na post šéfa policajnej inšpekcie Zuriana

Zurian v minulosti viedol NAKA. Niekoľko dní po odchode bol obvinený zo zneužitia právomoci verejného činiteľa a z prečinu ohrozenia dôvernej a vyhradenej skutočnosti.

30.10.2023 (SITA.sk) – Nový minister vnútra Matúš Šutaj Eštok (Hlas – sociálna demokracia) navrhne na post šéfa policajnej inšpekcie Branislava Zuriana.

„Dnes požiadam listom pána predsedu branno-bezpečnostného výboru o zvolanie výboru tento týždeň, kde ho požiadam o verejné vypočutie svojho kandidáta na šéfa policajnej inšpekcie. Budem rád, ak týmto výborom prejde, aby ho vláda tento týždeň vymenovala,“ uviedol Šutaj Eštok vo vyjadrení pre médiá.

Obvinenie mu zrušil Žilinka

Zurian v minulosti viedol Národnú kriminálnu agentúru (NAKA), na jar v roku 2021 odišiel do civilu. Niekoľko dní po odchode bol obvinený zo zneužitia právomoci verejného činiteľa a z prečinu ohrozenia dôvernej a vyhradenej skutočnosti.

Obvinenie mu bolo zrušené ako nezákonné a neopodstatnené generálnou prokuratúrou vedenou Marošom Žilinkom. Neskôr bol opäť obvinený z ohrozovania dôvernej skutočnosti, no obvinenie mu v máji 2023 opäť zrušila generálna prokuratúra.

Post policajného prezidenta ešte nie je obsadený

Ešte vo štvrtok minulý týždeň Peter Pellegrini, predseda parlamentu a predseda strany Hlas-SD, ktorá Matúša Šutaja Eštoka nominovala na ministra vnútra, informoval, že na post policajného prezidenta nie je zatiaľ nikto vybraný.

„Rešpektujem, že ide o nomináciu ministra vnútra. Budem sa ho (Matúša Šutaja Eštoka) však pýtať, koho na túto pozíciu zvažuje. Pre mňa je kľúčové, aby to bol človek, ktorý je hrdý policajt a ktorý celý svoj život pracoval v polícii a ukázal svojou činnosťou, že niečo dosiahol,“ povedal vo štvrtok na tlačovej konferencii predseda parlamentu.

Taktiež by to podľa Pellegriniho mal byť človek, ktorý bude vzbudzovať primeraný rešpekt tak, aby sa napätie v polícii upokojilo. Informoval, že meno bývalého riaditeľa Národnej kriminálnej agentúry Branislava Zuriana sa vo vzťahu k postu policajného prezidenta neobjavuje.

Viac k témam: Minister vnútra SR, Policajná inšpekcia, Riaditeľ Národnej kriminálnej agentúry (NAKA)
Zdroj: SITA.sk – Minister vnútra Šutaj Eštok navrhne na post šéfa policajnej inšpekcie Zuriana © SITA Všetky práva vyhradené.

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií