fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Ministerstvo hospodárstva víta pripomienky k zmene výberu nominantov do štátnych firiem, Sulík návrh kritizuje

Na kritiku exministra hospodárstva Richarda Sulíka reaguje aj tým, že jeho návrh sprísňuje podmienky, ktorými sú osobnostné predpoklady uchádzača pre záruku riadneho výkonu funkcie člena predstavenstva alebo dozornej rady.

Máte tip? napíšte nám mailom

29.11.2022 (Webnoviny.sk) – Ministerstvo hospodárstva SR víta všetky vecné pripomienky k zmene pravidiel pri výbere, riadení a odmeňovaní zástupcov štátu v orgánoch spoločností s majetkovou účasťou štátu. Jeho návrh v pondelok na tlačovej besede kritizovala opozičná strana Sloboda a Solidarita na čele s exministrom hospodárstva Richardom Sulíkom.

Rezort vo svojej reakcii uvádza, že zmenu predložilo aj na základe požiadavky Ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR a že o konečnej podobe návrhu rozhodne vláda. Liberáli kritizujú najmä fakt, že po novom by štátni nominanti napríklad v Slovenskom plynárenskom priemysle alebo Transpetrole nemuseli mať vysokoškolské vzdelanie II. stupňa.

Úroveň vzdelania ako podmienka pre výkon

Ministerstvo oponuje, že návrh definuje možnosti zastúpenia v štátnych firmách, pričom pre výkon takejto funkcie rozširuje podmienku vzdelania na úroveň najmenej úplného stredného všeobecného alebo odborného vzdelania, avšak podmienka na vzdelanie môže byť stanovená i vyššie. Tým sa umožní každému akcionárovi stanovenie podmienky vzdelania podľa špecifickej potreby a náročnosti príslušnej spoločnosti.

Návrh však zároveň sprísňuje podmienky, ktorými sú osobnostné predpoklady uchádzača pre záruku riadneho výkonu funkcie člena predstavenstva alebo dozornej rady, ako sú samotné kvality a prax uchádzača – teda jeho doterajší život, skúsenosti, zamestnanie či iné zárobkové činnosti, ktoré opodstatňujú jeho nominovanie do orgánu spoločnosti s majetkovou účasťou štátu,” zdôrazňuje rezort.

Prečítajte si tiež:
Hrubý domáci produkt Ruska klesol v druhom štvrťroku o štyri percentá, predtým výrazne rástol

Ministerstvo návrh predložilo

Navrhované zmeny podľa neho reflektujú i zahraničnú prax, kde sú už absolventi I. stupňa vysokých škôl akceptovaní v praxi v plnej miere na rozdiel od Slovenskej republiky, kde je výkon funkcie často podmieňovaný II. stupňom vysokej školy.

Ministerstvo hospodárstva SR predložilo návrh na zmenu Pravidiel výberu, riadenia a odmeňovania zástupcov štátu v orgánoch spoločností s majetkovou účasťou štátu do medzirezortného pripomienkového konania minulý týždeň. Pripomienkovanie potrvá do 5. decembra.

Viac k témam: Návrh zákona, štátne firmy, výber zástupcov
Zdroj: Webnoviny.sk – Ministerstvo hospodárstva víta pripomienky k zmene výberu nominantov do štátnych firiem, Sulík návrh kritizuje © SITA Všetky práva vyhradené.

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií