Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Ministerstvo poslalo Spojeným štátom žiadosť o ponuku na vrtuľníky Viper, ide o nezvyčajný proces

Spojené štáty americké ponúkli Slovensku za stíhačky MiG-29, ktoré boli darované na Ukrajinu, 12 vrtuľníkov Bell AH-1Z Viper. 

6.7.2023 (SITA.sk) – Ministerstvo obrany SR v predchádzajúcich dňoch zaslalo žiadosť vláde Spojených štátov amerických o to, aby pre Slovensko spracovali konkrétnu cenovú ponuku na jednotlivé vrtuľníky Viper aj s termínom dodania, ich vybavenie, výcvik a logistické zabezpečenie. Uviedol to minister obrany Martin Sklenár, ktorý na brífingu po rokovaní vlády informoval o aktuálnom stave ponuky.

Nezvyčajný a pozmenený proces

Ako šéf rezortu obrany vysvetlil, ide o trochu nezvyčajný a pozmenený proces, keďže nejde o vrtuľníky, ktoré budú novo vyrobené, ale sú už vyrobené a je potrebné ich upraviť do modernejšieho stavu.

Predpokladáme, že tento proces bude trvať niekoľko mesiacov vrátane zostavenia expertného tímu, ktorý budeme mať k dispozícii na prerokovávanie ďalších technických záležitostí,“ doplnil Sklenár s tým, že požiadavka v takej špecifikácii ako ju poslali, je v hodnote viac ako jednu miliardu eur.

Miliardová investícia

„Očakávame, že tak, ako bolo prezentované a dohodnuté so Spojenými štátmi, výhodnosť spočíva v tom, že SR by za tú miliardovú investíciu zaplatila približne 340 miliónov dolárov,“ uzavrel Sklenár.

Spojené štáty americké ponúkli Slovensku za stíhačky MiG-29, ktoré boli darované na Ukrajinu, 12 vrtuľníkov Bell AH-1Z Viper vrátane príslušenstva, výcviku pilotov a technikov a tiež viac ako 500 rakiet AGM-114 Hellfire. Pre Ozbrojené sily SR by to teda znamenalo novú spôsobilosť. USA to všetko ponúklo s veľkou zľavou.

Viac k témam: Bojové vrtuľníky Bell AH-1Z Viper, Cenová kalkulácia, Minister obrany SR
Zdroj: SITA.sk – Ministerstvo poslalo Spojeným štátom žiadosť o ponuku na vrtuľníky Viper, ide o nezvyčajný proces © SITA Všetky práva vyhradené.

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií