fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Ministerstvo vnútra ruší stanové mestečko v Kútoch, počet nelegálnych migrantov prudko klesá

Dôvodom je klesajúci počet osôb s neoprávneným pobytom na území SR, a tiež príchod zimy.

Máte tip? napíšte nám mailom

20.12.2022 (Webnoviny.sk) – Ministerstvo vnútra SR (MV SR) od utorka 20. decembra ruší stanový tábor v Kútoch. Dôvodom je klesajúci počet osôb s neoprávneným pobytom na území SR, a tiež príchod zimy. Osoby s neoprávneným pobytom v SR budú môcť po registrácii cudzineckou políciou a prvotnej zdravotnej kontrole vykonanej v spolupráci s neziskovými organizáciami využiť kamenné budovy pobytových táborov migračného úradu v Rohovciach a Opatovskej Novej Vsi. Rezort vnútra o tom informoval v tlačovej správe.

Maximálna pomoc

V týchto zariadeniach budú môcť prebývať maximálne sedem dní, pričom počas tohto času majú možnosť požiadať o medzinárodnú ochranu. V opačnom prípade budú nútení opustiť priestory pobytových táborov. Je zrejmé, že väčšina bude pokračovať vo svojej pôvodnej snahe dostať sa do západnej Európy. Zo strany ministerstva vnútra je to maximálna pomoc, ktorú môžeme z legislatívneho hľadiska poskytnúť,” uviedol riaditeľ Migračného úradu MV SR Ján Orlovský.

V Kútoch ako núdzové ubytovanie slúžilo 16 stanov a priestory pošty v areáli železničnej stanice.

Tábor bude demontovaný

V utorok 20. decembra sa začali núdzovo ubytované osoby postupne odsúvať a začalo sa so sanitáciou stanov a interiérového vybavenia,” priblížila generálna riaditeľka Sekcie krízového riadenia Michaela Kaňová.

Prečítajte si tiež:
Opravená infraštruktúra v Maďarsku vráti medzištátne vlaky na pôvodnú trasu

Dodala, že následne sa pristúpilo k odvozu ďalšieho technického vybavenia, pričom do konca týždňa by mal byť stanový tábor úplne demontovaný. Počas najväčšieho migračného tlaku v tábore prebývalo 160 osôb, ráno 20. decembra ich tam bolo deväť.

Boj proti nelegálnej migrácii

V podobe terénneho tímu je pomoc s prepravou a lokalizáciou osôb s neoprávneným pobytom na území SR pripravená poskytnúť aj nezisková organizácia Mareena.

Policajný zbor bude pokračovať vo zvýšenej hliadkovej a operatívnej činnosti v boji proti prevádzačstvu a nelegálnej migrácii. Kontroly vykonávajú na cestných spojoch aj vo vlakoch, a to nielen na Slovensku, ale aj v Maďarsku. Polícia plánuje dohliadať na bezpečnosť aj pri prípadných presunoch osôb z Kútov do zariadení migračného úradu.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Stanové mestečko pre migrantov v Kútoch (fotografie)

Viac k témam: migračná kríza, Migračná vlna, Nelegálna migrácia, Prevádzačstvo, Tábory pre migrantov
Zdroj: Webnoviny.sk – Ministerstvo vnútra ruší stanové mestečko v Kútoch, počet nelegálnych migrantov prudko klesá © SITA Všetky práva vyhradené.

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií