Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Ministerstvo vnútra zverejnilo hlasovacie lístky pre voľbu poštou zo zahraničia

Dosiaľ o voľbu poštou zo zahraničia požiadalo viac 22-tisíc ľudí.

20.7.2023 (SITA.sk) – Ministerstvo vnútra (MV) SR zasiela voličom, ktorí požiadali o voľbu poštou zo zahraničia, materiály na hlasovanie v septembrových predčasných parlamentných voľbách.

Voľby poštou zo zahraničia

Hlasovacie lístky pre voľbu poštou tiež MV SR zverejnilo na svojej webstránke. Ako ďalej informovala v tlačovej správe hovorkyňa MV SR Zuzana Eliášová, o voľbu poštou zo zahraničia dosiaľ požiadalo viac 22-tisíc ľudí.

„Každému človeku zapísanému do osobitného zoznamu voličov pre voľbu poštou bude doručená obálka na hlasovanie, návratná obálka a poučenie o spôsobe hlasovania, a to najneskôr do 21. augusta na adresu miesta pobytu v cudzine,“ vysvetľuje ministerstvo.

Upozornilo tiež, že v prípade elektronického podania voličovi hlasovacie lístky nezasielajú, stiahne si ich z webu https://www.minv.sk/?nr23-hl.

Hlasy zaslané poštou budú sčítavané v osobitných volebných okrskoch

Na to, aby boli hlasy započítané, je potrebné, aby boli hlasovacie lístky rezortu vnútra doručené najneskôr v posledný pracovný deň predo dňom konania volieb, čiže 29. septembra, a to do 12:00.

„Hlasovací lístok pre voľbu poštou je určený výlučne pre voľbu poštou a nie je možné ho použiť ako hlasovací lístok vo volebnej miestnosti. V prípade, že volič hlasujúci vo volebnej miestnosti vloží do obálky na hlasovanie hlasovací lístok pre voľbu poštou, je takýto hlasovací lístok neplatný,“ vystríha MV SR. Hlasy zaslané poštou budú sčítavané v osobitných volebných okrskoch, ktoré budú vytvorené pre voľbu poštou.

Dostupné informácie sú na webe

V blížiacich sa voľbách do Národnej rady SR by tiež malo byť prvýkrát komplexne známe, ako volil elektorát zo zahraničia.

„Pri voľbách v roku 2020 bol známy len výsledok hlasovania voličov, ktorí nemali trvalý pobyt na Slovensku. Hlasovacie lístky voličov s trvalým pobytom na Slovensku boli totiž vložené do volebnej schránky v príslušnom okrsku podľa miesta trvalého pobytu,“ uviedlo ministerstvo.

V zatiaľ posledných parlamentných voľbách volilo poštou zo zahraničia bezmála 49-tisíc voličov. „Komplexné informácie o voľbe poštou vrátane otázok a odpovedí sú dostupné na webe MV SR: https://www.minv.sk/?nr23-posta,“ uzatvára MV SR.

Viac k témam: Hlasovanie poštou, Hlasovanie zo zahraničia, Predčasné voľby na Slovensku 2023, Voľby zo zahraničia
Zdroj: SITA.sk – Ministerstvo vnútra zverejnilo hlasovacie lístky pre voľbu poštou zo zahraničia © SITA Všetky práva vyhradené.

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií