fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Miroslav Marček nie je duševne chorý. V čase vykonania vraždy vedel, čo robí

Miroslav Marček, ktorý je obžalovaný z vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej, nie je duševne chorý a jeho resocializácia je nepravdepodobná.

Máte tip? napíšte nám mailom

Obvinený nie je závislý od alkoholu alebo drog a v čase vykonania vraždy vedel, čo robí. Vo svojom znaleckom posudku z odboru psychiatrie to konštatovala súdna znalkyňa Ľubomíra Izáková.

„Miroslav Marček vzhľadom na svoj duševný stav mohol rozpoznať nebezpečenstvo svojho konania pre spoločnosť a vedel a vie svoje konanie ovládať,“ uvádza sa v závere znaleckého posudku. Jeho resocializácia nie je podľa znaleckého posudku pravdepodobná. Motivácia obžalovaného na vraždu bola podľa posudku s najvyššou pravdepodobnosťou zištná.

Výsluch znalkyne Izákovej bol veľmi krátky vzhľadom na to, že k jej posudku nemali otázky žiadne z procesných strán ani súd. Pred súdom momentálne vypovedá psychológ Robert Máthé.

Znalecký posudok z odborov psychiatrie a psychológie je podľa právnej praxe nevyhnutnosťou pri zvažovaní doživotného trestu odňatia slobody. Ten Miroslavovi Marčekovi za vraždu hrozí, avšak obísť môže aj s nižším trestom. Obžalovaný sa na pojednávaní nezúčastňuje, jeho obhajca Martin Endrödy očakáva v pondelok rozsudok.

V súvislosti s obžalovaným sa už nebudú vykonávať dôkazy okrem tých, ktoré súvisia s určením trestu a náhrady škody. Takýmto dôkazom bude psychologický a psychiatrický posudok. Ten je podmienkou pri tom, keď súd zvažuje doživotný trest odňatia slobody. Znalci sa budú vyjadrovať k možnosti resocializácie obžalovaného.

Prečítajte si tiež:
Áno pre život - nezisková organizácia, pomôže ľuďom v núdzi aj online

Miroslav Marček sa už počas vyšetrovania priznal, že zastrelil Jána Kuciaka a Martinu Kušnírovú. Podľa vlastných slov tak urobil spolu s Tomášom Sz., ktorý vinu naďalej popiera, a na objednávku Zoltána Andruskóa. Ten bol za vraždu novinára už právoplatne odsúdený na 15-ročný trest. Okrem toho sa Miroslav Marček, priznal aj k vražde podnikateľa Petra Molnára. Toho mal zavraždiť s úmyslom lúpeže.

Z objednávky vraždy novinára sú obžalovaní Alena Zsuzsova a Marian Kočner. Marian Kočner si mal podľa prokuratúry objednať Kuciakovu vraždu z pomsty za články o jeho ekonomickej trestnej činnosti.

Roman Kvasnica: V prípade Miroslava Marček je namieste len jeden trest

V prípade Miroslava Marček, ktorý sa priznal k vražde novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej, je podľa právneho zástupcu Zlatice Kušnírovej Romana Kvasnicu na mieste len jeden trest. Skonštatoval to počas pondelkového súdneho pojednávania na Špecializovanom trestnom súde (ŠTS) v Pezinku po výpovedi znalcov z odboru psychiatrie.

Na otázku, či je naďalej v hre aj možnosť doživotného trestu, odpovedal, že aktuálne sú podľa neho dva tresty, jednak maximálny možný trest odňatia slobody na 25 rokov alebo doživotie. ,,Namieste je iba jeden trest, dovoľte, aby som ho nepovedal,” podotkol Kvasnica.
Dokazovanie považuje za mimoriadne podstatné pre druh a výmeru trestu, pričom poukázal na hodnotenie resocializácie obžalovaného. ,,Úlohou znalca bolo vysvetľovať situáciu, myslím si, že to všetko vysvetlili,” povedal Kvasnica.

Prečítajte si tiež:
Proces s Patrikom Pachingerom v kauze tunelovania nebankoviek vo výške takmer milión eur bolo zrušený

To, či očakáva záverečné rozhodnutie už počas pondelkového pojednávania, neuviedol. Zdôraznil, že to závisí od postupu a rozhodnutia súdu.

Máte tip? napíšte nám mailom
Zdroj tasr

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií