fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Veľká radosť v košickej zoo: Vyliahli sa mláďatá jedného z najohrozenejších bažantov!

Máte tip? napíšte nám mailom

V zoo v metropole východného Slovenska sa v uplynulých dňoch vyliahli mláďatá troch vzácnych druhov bažantov.

Celkovo im pribudlo približne 14 mláďat“Sú to bažanty Wallichove, ktoré sú dokonca zaradené v CITES A kategórii ako jeden z najohrozenejších bažantov sveta vôbec. Potom sú tam bažanty sedlaté, v minulosti volané swinhoe a bažanty Hamiltonove,” uviedol prezident Únie českých a slovenských zoologických záhrad a riaditeľ ZOO Košice Erich Kočner.

bažant
Bažant Wallichov. Zdroj: http://www.zookosice.sk/?zookosice=aktualita&id=457

Rovnako sa im začali liahnuť nandu pampové, čo je príbuzný nelietavý vták ku pštrosovi africkému. “Naša zoologická záhrada sa dlhodobo snaží vybudovať chovné stádo, alebo zostaviť chovnú skupinu. Zatiaľ sa nám historicky podarilo len raz vyliahnuť nandu pampového. Takže, po niekoľkoročnej prestávke, keďže sme čakali, až samčekovia pohlavne dospejú, sa to podarilo opäť tohto roku, takže sme veľmi zvedaví, či sa nám ich podarí aj odchovať,” prezradil Kočner.

Sú náročné na hygienu

Ich chov je podľa Ericha Kočnera náročný. Malé bažanty sú citlivé na hygienu prostredia a často uhynú na rôzne infekcie

Prečítajte si tiež:
John Lewis opäť prekvapil nádhernou vianočnou reklamou. Príbeh malého chlapčeka a príšerky si zamilujete

Dôraz na hygienu je veľmi dôležitý v prípade umelých odchovov. Iné je to pri samičke, kde vďaka neustálemu pohybu a opatere matky mláďatá zvládajú potom niektoré, by sme mohli povedať, nástrahy prvých dní života, ale aj pri odchovoch pod matkami sú tie straty pomerne vysoké,” vysvetlil Kočner.

bažant
Bažant sedlatý – kohút a dve sliepky. Zdroj: http://www.zookosice.sk/?zookosice=aktualita&id=457

“Napríklad, málokto by povedal, že pávy, ktoré považujeme za jedny z najčastejšie chovaných ozdobných vtákov, alebo hrabavých vtákov v ľudskej opatere, patria medzi mimoriadne náročných chovancov práve v období odchovu. Nám sa podarilo tohto roku zachrániť znášku voľne žijúcej samičky v zoologickej záhrade. Z piatich vajíčok sa nám vyliahli v uplynulých dňoch štyri mláďatká. Musia byť takisto oddelené, nemôžu byť spolu s ostatnými bažantíkmi, aby sme eliminovali straty na čo najnižšiu možnú mieru,” dodal Kočner.

Zdroj: http://www.teraz.sk/magazin/v-kosickej-zoo-sa-vyliahli-mladata-vzacn/333143-clanok.html

Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií