fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Hľadáš nové skúsenosti, priateľov alebo chceš meniť veci okolo seba? Mládežnícky parlament je veľkou šancou pre mladých

Máte tip? napíšte nám mailom

Mladí ľudia na Slovensku vyhľadávajú čoraz lepšie kultúrne vyžitie, športové príležitosti, nové vzdelávacie príležitosti, hlavne v oblasti neformálneho vzdelávania, či netradičné podujatia. Niektorí chcú meniť veci k lepšiemu a snažia sa o presadenie svojho názoru medzi kompetentnými. To všetko by im mali prinášať samosprávy či školy. Tí odvážnejší a aktívnejší si takéto podujatia organizujú sami a to rovno pod overenou značkou mládežnícky parlament.  Mládežnícke parlamenty na Slovensku v niektorých mestách fungujú už roky. Vychovali aktívnych mladých ľudí, politikov, podnikateľov či úspešných manažérov. To, čo sa mladý človek v mládežníckom parlamente naučí, mu rozhodne pomôže v jeho ďalšom živote. Mládežnícke parlamenty zastupujú študentov a mladých ľudí v obciach a mestách, organizujú podujatia, prednášky, plesy, športové turnaje či netradičné súťaže. Mnohé mládežnícke parlamenty sú pravou rukou primátorov a starostov miest a obcí, iné sa o to snažia. 

Mládežnícky parlament ako pojem

Mládežnícke parlamenty majú svoju históriu nie len na Slovensku, ale na celom svete. Sú významným prepojovacím mostíkom medzi samosprávou a mladými ľuďmi. Niektoré pôsobia ako neformálne skupiny, iné už majú štatút občianskeho združenia. Tie prepracovanejšie parlamenty majú za svojich členov zástupcov stredných škôl, ktorí na túto funkciu boli zvolení svojími spolužiakmi. Pojem mládežnícky parlament, resp. zástupcovia mládežníckych parlamentov sa nachádza vo viacerých strategických dokumentoch o mládeží na Slovensku či v Európe, v stratégii pre mládež,  rokovacích poriadkoch obecných a mestských zastupiteľstiev či školských poriadkoch. Niektoré mládežnícke parlamenty majú v názve prívlastky, ako napríklad študentský, obecný, mestský či parlament mladých. Počet členov v mládežníckych parlamentoch sa pohybuje od 10 do 30, tie väčšie a aktívnejšie parlamenty ich majú aj viac.

 

26905924_885067481660439_1004731072_o

 

Príležitosť pre tvoj životopis

Asi každý mladý človek, ktorý od života očakáva úspech a dobrú kariéru pochopil, že sedieť v škole a mať dobré známky je prežitkom starej doby a dnešná doba si vyžaduje viac, než len biflenie sa informácii, na ktoré často zabudneme. Mládežnícke parlamenty sú príležitosťou, ako spoznať nových ľudí, nové kontakty, miestnych poslancov, úradníkov, podnikateľov a riaditeľov mnohých združení, športových klubov, štátnych inštitúcií a iných “dôležitých dospelých”.

Prečítajte si tiež:
Najdrahšie prostitútky na svete - Hádajte, koľko si pýtajú za noc

Okrem toho prináša členstvo v mládežníckom parlamente možnosti, ako si zdokonaliť komunikačné či prezentačné zručnosti. Prečo si neodmoderovať mládežnícky ples, ktorý zorganizuje mládežnícky parlament? Prečo na ňom nezískam prax vo fotografovaní spoločenských podujatí ako potenciálny profesionálny fotograf? V životopise sa taktiež dobre vyníma aj zostavovanie rozpočtov, komunikácia s médiami či organizovanie a plánovanie spoločenských, športových a kultúrnych podujatí. Mládežnícky parlament je tak skvelou príležitosťou na to, aby si svoj prvý pracovný pohovor s prehľadom vyhral.

 

16797161_2074081196151980_508818329445516563_o

 

Mladí prinášajú zmeny

Chcete v meste nový skatepark? Postaviť multifunkčné ihrisko? Viac kultúry do mesta? Prečo neosloviť miestny mládežnícky parlament a nepokúsiť sa o lobing na mestskom úrade? A ak vo vašom meste žiaden mládežnícky parlament nefunguje, pokojne založte nový. S tým vám dokáže pomôcť Národný mládežnícky parlament.

“Našim poslaním je prelomiť bariéru nezáujmu mládeže o veci verejné a umožniť nám mladým podieľať sa na činnostiach mesta a pomôcť pri jeho rozvoji. Otvára nám to nové možnosti v našom osobnostnom raste a vieme sa pozrieť na veci aj z iného uhla pohľadu. “    Hovorí o mládežníckom parlamente Samuel Haas, Predseda Žilinského mládežníckeho parlamentu.

 

“Pre študentov prináša parlament možnosť priamo riešiť ich problémy a podporu v ich rozvoji. Podporujeme aj účasť stredoškolákov v zahraničných projektoch, vďaka nám mali možnosť mladí vycestovať zadarmo do Poľska, Česka, Maďarska a na Ukrajinu.”   Jakub Boruv, Predseda mládežníckeho parlamentu v Bardejove

 

“Mládežnicky parlament v Snine robí ročne množstvo akcíí. Od futbalových, volejbalových, florbalových turnajov až po väčšie akcie ako sú mládežnický ples, 7 dobrodružstiev Sniny, čistíme naše mesto. Do mládežnickeho parlamentu v našom meste sa môže ktokoľvek pridať. Získa tým množstvo skúsenosti s organizovaním akcii a spozná skvelý kolektív mladých ľudí.”
 Igor Fedurco, Predseda mládežníckeho parlamentu v Snine.

 

Prečítajte si tiež:
Zabudnite na prázdne betónové schody. V Poľsku ich ozvláštnili trendy kreslá!

Spájajú parlamenty

Národný mládežnícky parlament spája mládežnícke parlamenty po celom Slovensku. V súčastnosti pod Národným mládežníckym parlamentom pôsobí 23 mádežníckych parlamentov a ďalšie nové pribudnú v dohľadnej dobe. Na čele Národného mládežníckeho parlamentu stojí predseda a traja podpredsedovia. Každý mládežnícky parlament má svojho delegáta v Rade mládežníckych parlamentov.

“Národný mládežnícky parlament sa snaží spájať mládežnícke parlamenty, získať pre ne podporu a posilniť postavenie mládežníckych parlamentov v spoločnosti.” Hovorí predseda Národného mládežníckeho parlamentu Martin Ruščanský. Všetky naše sily sa v roku 2018 budú upierať na zakladanie nových mládežníckych parlamentov, preto ak niekoho oslovila myšlienka mládežníckych parlamentov a nevie, čo ďalej, budem veľmi rád, ak sa nám mladí ozvú a my sa im budeme snažiť pomôcť. Mládežnícke parlamenty majú pre mladých ľudí veľmi veľa výhod, ktoré prospejú nie len jednotlivcom, ale aj mestám, obciam a nakoniec aj celej spoločnosti. Mladí ľudia sa nám môžu ozvať na mail narodnymp@gmail.com.”  Dodáva predseda Národného mládežníckeho parlamentu.

 

20776582_1972691939670208_1631444657899373876_o

 

Neváhaj, kým si mladý!

Mládežnícky parlament je naozaj dobrý štart do tvojho života. Zožeň partiu minimále piatich ľudí a založte si mládežnícky parlament v obci alebo v meste, alebo sa pridajte do už existujúceho mládežníckeho parlamentu. Poznatky a skúsenosti, ktoré tam nadobudnete vám určite pomôžu. Viac informácii nájdeš na stránke Národného mládežnickeho parlamentu www.narodnymp.sk, alebo na fb: Národný mládežnícky parlament.

 

Ak máš otázky, ktoré by si chcel položiť mládežníckym parlamentom, vyplň formulár nižšie

Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií