fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Nemajú ani 25 a namiesto piva radšej zvolia minerálku – prečo sú dnes mnohí mladí abstinenti?

Máte tip? napíšte nám mailom

Mnohí ľudia si ani nevedia prestaviť, že by si vonku namiesto piva dali minerálku. Aj dnes sa však nájdu mnohí mladí abstinenti.

Napriek tomu, že na diskotékach a v kluboch vidíme takmer kedykoľvek množstvo opitých, čoraz viac sa ich rozhoduje, že konzumáciu alkoholu obmedzí či úplne vylúči. Podobne sú na tom aj Dávid, Barbora a Denis, ktorých sme oslovili. Všetci traja majú menej ako 25 rokov, radi si zájdu s kamarátmi „vypiť”, ale zostanú len pri minerálke či džúse.

„Tvrdý alkohol som nevyskúšal nikdy. Ochutnal som penu z piva a víno tak možno glg za celý život,” hovorí Denis. Jeho rodina však vlastní rozsiahle vinice. „Ročne to robí aj cez 1000 litrov. Na výrobe sa podieľam, no pitie nechávam na iných,” vraví.

mladí abstinenti
Zdroj: Pixabay.com

„Alkohol som vyskúšal pri príležitosti nejakého prípitku na oslavách. Aj to sa však deje len zriedkakedy, väčšinou si len štrngnem a ani neodpijem,” hovorí zas Dávid.

Inak sa k abstinencii dostávala Barbora. Okolo 16-tky ochutnala alkohol po prvý raz a keďže naň nebola naučená, neraz to vyzeralo všelijako, ako sama hovorí. Mala zo seba časom zlý pocit a tak sa rozhodla konzumáciu obmedziť.

Dôvody prestať piť sú rôzne

Denisovi prišlo rozhodnutie nepiť úplne prirodzené, keďže ani doma príliš alkohol nik nevyhľadával. „Zároveň mi prišlo hlúpe za to vyhadzovať peniaze. A časom k tomu prispeli aj negatívne skúsenosti kamarátov,” hovorí. Podobne to vidí aj Dávid, keďže jeho rodičia tvrdý alkohol vôbec nepijú. Taktiež mu to ani nechutí. „Správanie opitého človeka mi nie je vôbec príjemné, preto som si povedal, že ja tak vyzerať nikdy nechcem,” hovorí.

Inak sa rozhodla abstinovať Barbora. „Oslavovala som narodeniny. Začala som doslova liať do seba alkohol a v priebehu niekoľkých minút som už o sebe nevedela. Viem len, že som nedokázala chodiť, poriadne sedieť, iba sa tak váľať a všetok ten alkohol som zo seba dávala von aj niekoľko hodín,” hovorí. Po zážitku sa cítila previnilo a dlho jej bolo zle. Rozhodla sa preto úplne prestať piť.

Prečítajte si tiež:
Demi Lovato píše o svojej závislosti. Zároveň ďakuje Bohu, rodine, priateľom, fanúšikom aj tímu v nemocnici
mladí abstinenti
Zdroj: Pixabay.com

Uznanie, ale aj hlúpe poznámky

Denisovi neznámi ľudia nechcú veriť, že skutočne nepije. Keď to však niekto dosvedčí, často sa stretáva aj s miernym obdivom. Nejeden človek sa ho však už snažil aj opiť.To by som nespočítal, koľko ľudí sa o to snažilo,” hovorí. Väčšinou pozitívne reakcie zažíva Dávid. Stretol sa však už aj s poznámkami typu ‘To nie je normálne!’

Barborina abstinencia príde mnohým neprirodzená. „Hlavne, ak alkohol odmietnem na nejakej párty alebo podobnej akcii. Nedokážu pochopiť, že by som sa vedela zabaviť aj bez toho, aby som už v sebe nemala niekoľko promile. Niektorí to berú aj ako urážku. Potom sa však nájdu aj takí, ktorí to berú pozitívne a vravia, že mi dokonca závidia, že sa dokážem zabaviť aj bez takéhoto povzbudenia,” hovorí Barbora.

mladí abstinenti
Zdroj: Pixabay.com

Podobne ako Denisa, aj Barboru sa mnohí snažili opiť. Ako hovorí, zopárkrát ju na pohárik presvedčili. „Zopakovali sa mi však nepríjemné skúsenosti, ktoré sa mi s alkoholom spájajú. Cítila som sa, akoby som nad sebou stratila kontrolu, aj keď som vôbec nebola veľmi opitá. Tiež som rozprávala hlúposti, čo je niekedy vtipné, inokedy je to však skôr nepríjemné a trápne,” hovorí.

Do istej miery sa opitých dá tolerovať

Barbora nemá problém v partii opitých kamarátov. Osobne mi však prekážajú tie typy, ľudí, ktorí sú k ostatným hrubí, nepríjemní a veľa si dovoľujú, hovorí. Mala však už aj konflikt. „Najčastejšie sú to asi opití muži, ktorí majú pocit, že keď si vypijú, môžu si dovoliť povedať všetko. Neraz sa mne či mojim kamarátkam stalo, že pri prechádzaní po ulici sa za nami ozvali výkriky opitých chlapov. Keď potom takéhoto človeka odmietneme, začne sa správať hrubo, nadávať, strkať sa,” vraví. Takýto ľudia potom vrhajú podľa nej zlé svetlo aj na slušných opitých.

Prečítajte si tiež:
Trénerka Pole Dance Denisa Sihlovcová: Učím ľudí nevzdávať sa! #ROZHOVOR

Denis s väčšinou opitých nemá problém, ani nijako potom nemení názor na dotyčného. Ak sa však niekto správa hrubo k nemu alebo jeho kamarátom, vadí mu to. „Hlavne chlapci majú v stave opilosti pocit, že im svet leží pri nohách. Pritom jediný, kto leží neskôr na zemi, sú oni,” smeje sa. „So ženami je to niekedy horšie a zle sa na to pozerá, keď vidíte to chovanie ‘dámy’,” hovorí.

Zdroj: Pixabay.com

Partia opitých nie je problém

Barbora nemá problém ísť s kamarátmi, keď pijú, keďže sa správajú slušne. Horšie je to na rôznych chatách. „Tam sa často ani moji kamaráti neovládajú a musím povedať, že sa mi potom ráno hnusia. Vidieť kamarátku, ktorá je počas bežného dňa krásne upravená a slušná, ako zvracia niekam do vedra, to nie je veľmi príjemné,” hovorí. Neraz, keď bola triezva, pomohlo to, aby sa nestrhla bitka, či aby na chate nepoškodili objekt.

David takéto miesta príliš nevyhľadáva, lebo len ťažko nájde niekoho ďalšieho triezveho. Často však pomohol priniesť niekoho opitého domov.

Denis často chodieva s partiou, ktorá ide aj piť. „Cítim sa v ich spoločnosti veľmi dobre. Tých ľudí dobre poznám, sú to kamaráti a vôbec mi neprekáža, že si vypijú,” hovorí Denis. Neraz tiež zabránil opitému kamarátovi pobiť sa, prípadne vysvetľoval niečo policajtom. Často je tiež práve on tým, kto všetkých berie domov.

Ak ťa zaujíma, čo sa stane s tvojím telom, ak prestaneš piť alkohol, prečítaj si tento článok.

Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií