fbpx
Mladí ľudia strávia pred obrazovkami vo svojom voľnom čase aj 7 hodín, odporúčajú sa dve

Mladí ľudia strávia pred obrazovkami vo svojom voľnom čase aj 7 hodín, odporúčajú sa dve

Používaniu smartfónov a tabletov bolo mnohokrát pripisované prehlbovanie duševného zdravia. Najnovšie výskumy však ukazujú, že tieto zariadenia majú viac negatívnych dôsledkov a páchajú škody už u dvojročných batoliat.

Už jedna hodina strávená pred obrazovkou zapríčiňuje u detí a dospievajúcich menej zvedavosti, nižšiu sebakontrolu aj emočnú stabilitu. To môže viesť k zvýšenému riziku úzkosti a depresie.

Tvrdí to americká štúdia, publikovaná v časopise Preventive Medicine Reports.

Zdroj: unsplash.com/Kelly Sikkema

Výskumníci zistili, že týmito nepriaznivými účinkami sú viac ovplyvňované osoby vo veku 14 – 17 rokov. Súvislosť si všimli však už u mladších detí a batoliat, ktorých mozgy sú stále vo vývine.

Štúdia taktiež potvrdila, že u detí v materských školách, ktoré sú často pred obrazovkami, je dvakrát pravdepodobnejšie, že stratia náladu.

Ďalej výskum ukazuje, že 9 percent 11- až 13-ročných, ktorí trávili pred obrazovkou hodinu denne, sa nezaujímalo o učenie nových vecí. Toto číslo sa zvyšuje na 22,6 % pri tých, ktorí pred počítačmi a inými zariadeniami trávili až 7 hodín denne.

Zdroj: unsplash.com/Saketh Garuda

Profesor Jean Twenge zo Štátnej univerzity v San Diegu a profesor Keith Campbell zo Štátnej univerzity v Georgii, autori štúdie, hovoria: „Polovica mentálnych problémov sa vyvíja v dospievajúcom veku. Je teda potrebné čo najskôr identifikovať faktory spojené s problémami duševného zdravia, pretože viacero predpokladov je neskôr ťažké alebo dokonca nemožné ovplyvniť.“

Obaja vyzývajú rodičov a učiteľov, aby u detí znižovali čas strávený online, hraním videohier či sledovaním televízie.

Národný inštitút pre zdravie tvrdí, že mladí ľudia strávia pred obrazovkami priemerne 5 – 7 hodín svojho voľného času. Spoločnosť Twenge, ktorá vo veľkej miere písala o problémoch súvisiacich s používaním smartfónov, odporúča denný limit dve hodiny.

Štúdia obsahuje údaje o viac ako 40.000 deťoch vo veku 2 – 17 rokov z USA, ktoré poskytli ich rodičia pre celoštátny zdravotný prieskum v roku 2016.

PREČÍTAJTE SI TIEŽ  Bill Gates sa rozhodol pre Android! Ktorý model používa?

Zdroj: independent.co.uk

Google+ Linkedin

Autor:

Obdivovateľka umenia vo všetkých jeho formách, hľadajúca a nachádzajúca ho všade okolo seba. Fotografiami si zaznamenávam svet, najradšej cez dokumentárnu fotografiu, ľudí a ich príbehy. Redaktorka, editorka, korektorka. Milujem hrabanie sa v textoch a hľadanie chybičiek.