fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Mladých aktivistov je oveľa viac. Pozrite sa ako Gretu Thunberg napodobňuje TENTO Holanďan

Máte tip? napíšte nám mailom

Holanďan Boyan Slat vedie organizáciu The Ocean Cleanup. Ešte ako stredoškolák vytvoril zariadenie, ktoré mnohí vedci kritizujú.

O životnom prostredí, plastoch, udržateľnej ekológii a záchrane planéty už toho bolo napísaného a povedaného naozaj veľa. Aktuálne si všetku slávu užíva najmä mladá aktivistka Greta Thunberg. Nie je tomu až tak dávno, keď sa zúčastnila summitu OSN a odsúdila vrcholových politikov za to, že sa nezaujímajú o našu planétu. Otvorene sa ich so slzami v očiach spýtala: „ako sa opovažujete?

Holanďan Boyan Slat a oceán

Greta Thunberg však nie je jediná, ktorá aktívne bojuje proti klimatickej zmene či znečisteniu planéty. Známy je aj Holanďan Boyan Slat. Otázka, ako vyčistiť svetové oceány mu vŕtala v hlave už počas strednej školy. Rozhodol sa preto, že vytvorí automatický morský zberač plastového odpadu.

Mladého muža zaujal najmä priestor, ktorý sa rozprestiera medzi Havajom a Kaliforniou v Severnej časti Tichého oceánu. Ide o gigantický ostrov plný smetí, pláva v ňom takmer 80-tisíc ton odpadu. Ide o miesto s najväčšou koncentráciou plastov v oceáne. Viete si predstaviť, o aké veľké množstvo ide? Takýto odpad sa rozprestiera na území veľkom ako Francúzsko, Nemecko a Španielsko dohromady. Najsmutnejším faktom je to, že plastov tu stále pribúda.

Úspech sa dostaví

Ešte minulý rok sa zariadenie na čistenie mora vyvíjalo a mnohým odborníkom sa nápad mladého chlapca nepáčil. Prednedávnom Boyan informoval o tom, že 600 metrov dlhé zariadenie dokáže samé plávať a zachytávať odpad. 

Prečítajte si tiež:
To je nápad! Autobusové zastávky v tomto meste sú plné včiel. Uhádnete prečo?

Vďaka špeciálnej technológii dokonca neohrozuje ani podmorský svet. Môže za to tri metre dlhé sito, ktoré je navrhnuté špeciálne na zbieranie odpadkov.

https://twitter.com/BoyanSlat/status/1179494933360779271?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1179494933360779271&ref_url=https%3A%2F%2Fpulsembed.eu%2Fp2em%2F9hLggbjTf%2F

Ako funguje? Zariadenie má mnohé snímače a satelity, pomocou ktorých dokáže nájsť miesto s odpadom. Keď ho nájde, k miestu dopláva niekoľko lodí a lov plastu sa môže začať. Odpad sa dostane na pobrežie približne v decembri. Odtiaľ poputuje rovno do recyklačných zariadení. Boyan verí, že bude užitočný aj pre niektoré značky oblečenia, ktoré sa špecializujú na vyrábanie produktov z odpadu.  

Do boja s plastom sa zapája aj Európska únia. Začiatkom marca schválil Európsky parlament celoúniový zákaz predaja plastových výrobkov na jedno použitie. Zákaz sa týka slamiek, príborov, pohárov či tanierov. Tieto produkty, ktoré tvoria viac ako 70 percent odpadu v moriach, budú zakázané na trhu počnúc rokom 2021.

Zapájate sa aj vy do boja proti plastom? Dajte nám vedieť v komentári vaše tipy, ako šetríte životné prostredie.  Možno práve váš životný štýl bude inšpiráciou pre ostatných ľudí.

Prečítajte si tiež:
Nebezpečné mikroplasty sú všade okolo nás a ohrozujú zdravie

Zdroj: theguardian.com

Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií