fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Mníška posadnutá diablom napísala v roku 1676 tajomný list, ktorý sa konečne podarilo preložiť: Takéto posolstvo ukrýva

Máte tip? napíšte nám mailom

Mníška, ktorá žila v sedemnástom storočí, zanechala tajomné listy, ktoré ľudia nevedeli rozlúštiť po stáročiach. Teraz sa to konečne podarilo.

Mníška Maria Crocifissa della Concezione sa jedného rána roku 1676 zobudila a zistila, že je špinavé od atramentu. To však nie je všetko – mala pri sebe niekoľko listov a z predchádzajúcej noci si vôbec nič nepamätala. Záhadné listy roky nevedel nik preložiť. Teraz sa ale talianskym vedcom zadarilo a pomocou dark webu preložili jeden z nich.
nintchdbpict000351371896

Texty, ktoré v inkriminovanú noc rehoľná sestra napísala, nedokázala rozlúštiť ani ona sama a ostatným mníškam povedala, že ju posadol diabol, ktorý v čase písania lisov ovládal jej ruku. Taliani, ktorým sa list podarilo preložiť objasňujú, že neobsahuje mnoho súvislých viet, ktoré opisujú vzťah človeka, Boha a Satana. “Boh nestvoril človeka, ale človek stvoril Boha. Tento systém nikomu neprospieva,” píše sa v liste. Okrem iného sa v liste píše o hroznej rieke Styx, ktorá podľa gréckej mytológie preteká celou ríšou mŕtvych a je neprekročiteľnou hranicou podsvetia.

ulist-mnisky

Odborníci, ktorí list dekódovali, sa domnievajú, že táto mníška musela byť veľmi vzdelanou ženou, pretože inak by tak lingvisticky náročný odkaz nezvládla napísať. Písomná zmienka dokonca obsahuje kombináciu starej gréčtiny, arabčiny, latiny a tiež runovej abecedy.

Prečítajte si tiež:
Obyčajné prechádzky môžu znížiť riziko niektorých foriem rakoviny! A je toho oveľa viac...

Vedci si stav mníšky vysvetľujú rôznymi duševnými poruchami, no ona sama verila a svojim rádovým sestrám tvrdila, že ju posadol diabol. Záhadou však ostáva, ako je možné, že listy, ktoré napísala, sama nechápala a nevedela ich vysvetliť.

 

 

Zdroj: The Sun, IBT

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií