fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Močový test: Môže odhaliť rakovinu močového mechúra 10 rokov vopred

Nový výskumný projekt naznačuje, že močový test môže predpovedať rakovinu močového mechúra o desaťročie skôr, ako sa objavia iné klinické príznaky.

Máte tip? napíšte nám mailom

Ešte stále je nutné overiť túto metódu v ďalších skúškach a väčším počtom pacientov.Objav –  močový test – by však mohol byť prelomový, pokiaľ ide o neinvazívne pozorovanie choroby. Tá môže byť náročná na identifikáciu v skorých štádiách.

Potenciálny prelom predstavuje tzv. biomarker, čo vo všeobecnosti je látka používaná ako indikátor biologického stavu. Ten vynašli vedci z Medzinárodnej agentúry pre výskum rakoviny (International Agency for Research on Cancer – IARC) v spolupráci s rôznymi partnermi.

Ukázalo sa, že mutácie rakoviny močového mechúra v špecifickom géne môžu byť odhalené v moči jedincov. A to už 10 rokov pred stanovením klinickej diagnózy. Otvára to možnosť vytvoriť jednoduchý a dostupný močový test DNA. Slúžil by ako lacný, neinvazívny, skríningový nástroj, ktorý potenciálnych pacientov upozorní na hrozbu rakoviny.

Inovatívna metóda je založená na odhalení génovej mutácie v enzýme telomerázovej reverznej transkriptázy (TERT). Vedci analyzovali vzorky moču, ktoré sa odobrali oveľa skôr pred klinickou diagnózou od 38 inak asymptomatických jedincov, u ktorých sa neskôr vyvinula rakovina močového mechúra, spolu so 152 kontrolnými vzorkami bez rakoviny.

Prečítajte si tiež:
Chráňte svoje oči: Ako si vybrať slnečné okuliare a prečo ich vôbec nosiť?

Dospeli k záveru, že mutácie TERT sa dali zistiť o desaťročie skôr u 46,7 % jedincov bez príznakov. U tých sa vyvinula choroba neskôr. Aj keď výskum stále ponecháva priestor na omyly, je to sľubné ako základ pre pokračovanie v testoch. Výskumný tím v správe opisuje svoju prácu:

„Naše výsledky poskytujú prvý dôkaz z populačnej, prospektívnej štúdie (prospektívny – zameraný na dosiahnutie istého cieľa) o potenciáli mutácie TERT v moči. Takisto neinvazívny biomarker na včasnú detekciu (rakoviny močového mechúra) vyzerá nádejne. Ďalšie štúdie by mali potvrdiť naše zistenie a posúdiť klinickú užitočnosť.“

Dokument opisujúci močový test a výskum mutácií zistiteľných 10 rokov pred udaním diagnózy rakoviny močového mechúra bol nedávno uverejnený v časopise EbioMedicine.

Máte tip? napíšte nám mailom
Zdroj The Lancet International Agency for Research on Cancer United Nations

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií