Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Modul Orion obletel Mesiac a úspešne sa vrátil na Zem, NASA môže pokračovať v programe Artemis (video)

Modul obletel okolo Mesiaca na vzdialenej obežnej dráhe a dopadol do Tichého oceána.

12.12.2022 (Webnoviny.sk) – Modul Orion amerického Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA) sa v nedeľu úspešne vrátil z misie k Mesiacu.

Orion vstúpil do atmosféry rýchlosťou Mach 32, teda 32-násobkom rýchlosti zvuku, pričom vydržal teplotu 2 760 stupňov Celzia, a následne dopadol do vôd Tichého oceánu, západne od Baja California, neďaleko ostrova Guadalupe. Z vody ho rýchlo vytiahla loď amerického námorníctva.

Nabudúce poletia aj astronauti

Vesmírna agentúra potrebovala úspešný návrat modulu na Zem, aby mohla ďalej podľa plánu pokračovať v príprave ďalšieho obletu Mesiaca, ktorý by mali v roku 2024 v Orione absolvovať štyria astronauti.

Po tejto misii by malo v roku 2025 nasledovať pristátie dvoch ľudí na Mesiaci a neskôr i vybudovanie udržateľnej mesačnej základne. V rámci dlhodobého plánu je vyslanie expedície na Mars koncom tridsiatych rokov.

Prvý raz od programu Apollo

Orion s tromi figurínami, ktoré boli vybavené rôznymi senzormi, preletel nad odvrátenou stranou Mesiaca a bol vzdialený len 130 kilometrov od jeho povrchu. Bolo to po prvý raz od programu Apollo spred 50 rokov, čo zemský modul priletel k Mesiacu.

Modul na jeho testovací let, ktorý je súčasťou lunárneho programu Artemis, vyniesla do vesmíru raketa SLS.

Viac k témam: cesta na Mesiac, lunárny modul Orion, lunárny program Artemis
Zdroj: Webnoviny.sk – Modul Orion obletel Mesiac a úspešne sa vrátil na Zem, NASA môže pokračovať v programe Artemis (video) © SITA Všetky práva vyhradené.

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií