Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Mokré trhy vo Wuhane sú opäť otvorené. Je to dobrý nápad?

Mokré trhy opäť otvorili svoje brány. Práve odtiaľto sa pravdepodobne rozšíril COVID-19 do celého sveta. Trhy, našťastie, fungujú v prísnejších podmienkach.

Odborníci predpokladajú, že celosvetová pandémia koronavírusu vznikla práve tu. Mokré trhy sú miestom, kde si väčšina obyvateľov Číny kupuje potraviny, najmä mäso a živočíšne produkty. Je to pochopiteľné. Ceny na mokrých trhoch sú omnoho nižšie ako v bežných supermarketoch a mäso je čerstvé. Obchodníci často zviera zabijú až potom, čo ho od nich kúpite. Bohužiaľ, hygiena je tu často zanedbávaná.

Mokré trhy vo Wuhane sú opäť otvorené
Zdroj: Unsplash

Wuhan ožíva

Čínske mesto Wuhan, v ktorom sa prvýkrát objavil COVID-19, bolo úplne uzavreté 76 dní. Teraz sa do jeho ulíc pomaly vracia život. Trh Huanan, ktorý bol prvým ohniskom nákazy, je stále zatvorený a strážený. Avšak ostatné trhy v meste už obnovili svoju prevádzku. Ich otvorenie vzbudzuje oprávnené obavy. Môže sa situácia zopakovať? Môže na týchto trhoch opäť vzniknúť nebezpečný vírus, ktorý ohrozí celé ľudstvo?

Prísnejšie pravidlá

Trh Baishayhou bol jediných trhom vo Wuhane, ktorý bol otvorený aj počas karantény. Každý deň sa tu vyprodukovalo 2 300 ton čerstvého mäsa, ktoré následne putovalo do domácností. Zamestnanci museli dodržiavať prísne hygienické pravidlá. Postupne sa v meste otvorili aj ďalšie trhoviská.

V súčasnosti na trhoch vo Wuhane nepredávajú živé zvieratá, zakázaný je aj predaj divých zvierat. Práve divoko žijúce zvieratá boli pravdepodobne zdrojom choroby COVID-19. Vedci predpokladajú, že sa vírus preniesol z netopiera na šupinatca a z neho na človeka. Mokré trhy, na ktorých sa často ilegálne predávajú rôzne druhy divých zvierat, sú ideálnym miestom na prenos vírusu medzi rôznymi druhmi.

Covid-19 nie je prvou epidémiou, ktorá sa do sveta rozšírila z Číny. SARS, čiže ťažký akútny syndróm dýchacích ciest, sa v roku 2003 objavil v Južnej Číne. Vznikol podobne ako COVID-19, preniesol sa z netopiera na človeka.

Mokré trhy vo Wunane sú opäť otvorené
Zdroj: Unsplash

Prečo „mokré trhy“

Pomenovanie mokré trhy je odvodené od spôsobu, akým sa na trhoch chladia produkty. Predajcovia na potraviny striekajú vodu, aby ich udržali chladné a čerstvé. Práve voda striekajúca na všetky strany je veľmi nehygienická. Najväčším problémom je však predaj divoko žijúcich zvierat. Tie sa na trhoch často predávajú ilegálne, nenájdete ich preto na každom mokrom trhu. Práve na trhovisku Huanan, ktoré sa stalo prvým ohniskom nákazy, sa divé zvieratá predávali.

Dúfajme, že čínske autority nadobro zakážu v krajine predaj divých zvierat, inak je ďalšia epidémia pravdepodobne len otázkou času.

Zdroj Guardian ABC News The Sun
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií